Doświadczenie z samochodami nie pomaga ptakom uniknąć kolizji

| Nauki przyrodnicze
Ana Patrícia Almeida, CC

Doświadczenie ptaków z szybko przejeżdżającymi samochodami nie wpływa na ich reakcje unikania. Okazuje się nawet, że na widok auta niedoświadczone ptaki podrywają się do lotu szybciej (przy większych odległościach) niż osobniki, które wielokrotnie obserwowały szybko przemieszczające się pojazdy.

Zderzenia z ptakami stanowią na całym świecie poważny problem ekologiczny i zagrożenie bezpieczeństwa. Przyczyny takich kolizji są jednak słabo poznane. Stąd badanie zespołu Travisa DeVault z Departamentu Rolnictwa USA. Biolodzy trenowali 3 grupy gołębi skalnych (Columba livia). Przez 4 tygodnie nieznające samochodów ptaki stykały się z 32 prawie zakończonymi kolizją przejazdami z prędkością 60 i 120 km/h. Grupę kontrolną stanowiły osobniki, które słyszały, ale nie widziały najazdów.

Po miesiącu Amerykanie mierzyli odległość rozpoczęcia lotu (ang. flight initiation distance, FID) i sprawdzali, czy gołębie "zderzały się" z jadącym 120 lub 240 km/h wirtualnym autem z nagrania wideo.

Okazało się, że choć ptaki niedoświadczone (z grupy kontrolnej) miały dłuższe FID, to i tak nie wystarczyło, by uniknąć kolizji. Ze wszystkich grup udało się do tylko 1 gołębiowi na 90. Prędkość zbliżania na nagraniu nie miała wpływu na FID.

Nasze badanie sugeruje, że do kolizji może się przyczyniać habituacja do przemieszczających się samolotów i samochodów - podsumowuje DeVault.

ptaki samochody zderzenia kolizje habituacja Travis DeVault