Rekiny sterowane księżycem i temperaturą
Księżyc i temperatura wody wpływają na przemieszczanie się rafowych rekinów szarych (Carcharhinus amblyrhynchos) w pionie. Przy pełni i cieplejszych wodach ryby nurkują głębiej.
Zespół doktora Gabriela Vianny z Uniwersytetu Zachodniej Australii zastosował telemetrię akustyczną. W okolicy Palau naukowcy oznakowali 39 osobników, głównie dorosłe samice. W czasie studium, które trwało prawie 3 lata, a dokładnie 2 lata i 9 miesięcy, regularnie wykrywano 31 otagowanych C. amblyrhynchos.
Średnia głębokość nurkowania rosła z 35 m zimą do 60 m wiosną (wiązało się to ogrzaniem wody na głębokości 60 m). Największe średnie głębokości odnotowywano, gdy temperatura na 60 m stabilizowała się w okolicach 29°C.
Co ciekawe, ryby zanurzały się głębiej podczas pełni. Akademicy zauważyli ponadto, że półmrok panujący wieczorem i o świecie wyciągał rekiny bliżej powierzchni (średnia głębokość zanurzenia spadała). Po świcie rekiny schodziły coraz niżej, osiągając maksimum zanurzenia w okolicach południa. Później, gdy dzień zaczynał się chylić ku zachodowi, rozpoczynało się stopniowe wynurzanie. W nocy ten cykliczny wzorzec był słabiej zaznaczony.
Vianna i inni sugerują, że dobowe, księżycowe i sezonowe cykle ruchów w pionie są strategiami optymalizowania żerowania i wydatków energetycznych (rekiny są ektotermami, więc w wodzie o wyższej temperaturze łatwiej im utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała). Australijczycy nie wykluczają jednak, że C. amblyrhynchos unikają w ten sposób drapieżników - zwiększone oświetlenie bliżej powierzchni ułatwiłoby im zapewne polowanie.
Komentarze (0)