Rekin wędrowniczek
Rekiny wielorybie (Rhincodon typus), największe ryby żyjące obecnie na świecie, wykazują zaskakująco niską różnorodność genetyczną - twierdzą badacze z Uniwersytetu Illinois w Chicago. Zdaniem autorów świadczy to o migracji zwierząt, która może utrudnić ich ochronę.
Swoje przypuszczenia naukowcy opierają na analizie próbek DNA pobranych od 68 rekinów wielorybich zamieszkujących 11 stanowisk w wodach Oceanu Indyjskiego, Pacyfiku oraz Morza Karaibskiego. Stopień ich podobieństwa był tak wysoki, że jedynym wytłumaczeniem tego zjawiska mogła być migracja zwierząt pomiędzy poszczególnymi obszarami.
Nasze dane wskazują, że rekiny wielorybie znajdowany w różnych oceanach są dość podobne pod względem genetycznym, co oznacza, że przenoszą się one z miejsca na miejsce i krzyżują z osobnikami z innych populacji, ocenia prof. Jennifer Schmidt, główna autorka badania. Odkrycie dokonane przez jej zespół jest bardzo istotne, ponieważ dotychczas nie wiedziano zbyt wiele na temat życia tych morskich gigantów.
Badanie rekinów wielorybich jest istotne ze względu na ich ochronę. Gatunek ten jest klasyfikowany jako zagrożony wyginięciem, głównie ze względu na masowe połowy (ich mięso oraz płetwy są cenionymi przysmakami i jednocześnie trofeami dla rybaków) oraz niezwykle długi cykl rozwojowy. Typowy osobnik R. typus osiąga dojrzałość płciową dopiero w wieku 25 lat, przez co utrzymanie ciągłości tego gatunku jest wymagającym zadaniem.
Masowa migracja rekinów wielorybich może, niestety, utrudnić podejmowanie działań na rzecz ochrony tego gatunku. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie kraje objęły obszary występowania tych zwierząt należytą ochroną. Jeśli doda się do tego fakt, że dokładne trasy podróży tych ogromnych ryb są obecnie nieznane, działania zabezpieczające ich dobrobyt stają się niezwykle skomplikowane.
O swoim odkryciu badacze z Uniwersytetu Illinois informują na łamach czasopisma PLoS One.
Komentarze (7)
Douger, 9 kwietnia 2009, 14:01
Oczywiście Japończycy znowu przyczyniają się do wyginięcia kolejnego gatunku.
thibris, 15 kwietnia 2009, 09:18
Jeszcze cykliści i masoni pewnie
Czy niewielka różnorodność genetyczna nie może mieć innego wytłumaczenia ? Może nie ewoluują one zbyt szybko jako gatunek i mają małą pulę różnorodności w obrębie genomu ?
ФvХ, 21 kwietnia 2009, 12:47
Człowiek wyniszczy wszystko na tej planecie, a na końcu siebie (taka jest prawda). Nie wspominam tutaj o wyzysku własnego gatunku i żerowaniu na nim.
Douger, 21 kwietnia 2009, 19:47
A o masowych połowach autor wspomniał tylko z grzeczności? LOL
W. Grzeszkowiak, 21 kwietnia 2009, 20:18
A czy połowy rekinów były w ogóle tematem tej notki?
Mógłbym, oczywiście, napisać także o kolorze ich skóry oraz o uzębieniu, ale czy miałoby to jakikolwiek sens, skoro notka wyraźnie dotyczy różnorodności genetycznej?
thibris, 22 kwietnia 2009, 13:37
Zaprawdę powiadam wam iż nadejdzie prorok prawdziwy, a imię jego pisać będziemy cyrylicą :/ Rozumiem że kolega wraca z przyszłości i wie co się tam stanie ?
Natsume, 22 kwietnia 2009, 18:14
czytałam kiedyś, że i banany mają niską różnorodność genetyczną. Z tego co pamiętam wynikało to z tego, że plantatorzy od wieków rozmnażali je wegetatywnie.
*co prawda nie wprowadza to nic nowego na temat owego rekina, ale tak mi się jakoś nasunął temat bananów i ich różnorodności genet.