Bicie serca może samo zasilić rozrusznik

| Medycyna
paisley's such a nice girl, CC

Naukowcy z University of Michigan skonstruowali urządzenie, które pozyskuje energię bicia serca, by w ten sposób zasilać rozrusznik.

Dr M. Amin Karami podkreśla, że piezoelektryczna technologia jest obiecującym rozwiązaniem w dziedzinie rozruszników czy innych wszczepialnych urządzeń kardiologicznych, np. defibrylatorów, ponieważ by działać, potrzebują one niewielkich ilości energii.

Jako że bateria stanowi integralną część dzisiejszych stymulatorów, co 5-7 lat trzeba wymienić całość. Wielu pacjentów to dzieci, które żyją z rozrusznikami wiele lat. Proszę sobie wyobrazić, ilu operacji unikniemy, wdrażając nową technologię - argumentuje Karami.

Amerykanie mierzyli wywoływane rytmem serca wibracje w klatce piersiowej. Następnie odtworzyli drgania w laboratorium, a trzęsący się aparat podłączyli do "pozyskiwacza" energii. Pomiary wydajności prototypu, który bazował na 100 uderzeniach serca z różną częstością, wykazały, że dzięki rozwiązaniu zespołu z University of Michigan wygenerowano ponad 10-krotnie więcej energii niż potrzeba do zasilania rozrusznika.

W kolejnym etapie Karami inni zamierzają popracować nad wszczepianiem generatora odzyskującego energię drgań mechanicznych. Akademicy mają nadzieję, że urządzenie, które jest o połowę mniejsze od baterii, uda się zintegrować z dostępnymi na rynku stymulatorami.

Typowy rozrusznik można wyposażyć w generator linearny i nielinearny. Ten pierwszy pracuje dobrze wyłącznie przy określonej częstości akcji serca. Mając to na uwadze, naukowcy zastosowali mniej wrażliwy na zmiany tętna nielinearny generator magnetyczny. Podczas eksperymentów przy pulsie wahającym się od 20 do 600 uderzeń na minutę bez problemu uzyskiwano energię konieczną do stałego zasilania rozrusznika.

Wyniki wstępnego studium zaprezentowano na sesji naukowej tegorocznej konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Serca.

rozrusznik serce drgania klatka piersiowa piezoelektryczny generator stymulator nielinearny dr M. Amin Karami