Hybryda czy spalinowy - co bardziej opłacalne?

| Ciekawostki
Toyota

Firma Vicentric opublikowała raport, w którym porównuje aspekty ekonomiczne zakupu i posiadania samochodu z silnikiem spalinowym i pojazdu hybrydowego. Pod uwagę wzięto m.in. cenę zakupu, opodatkowanie, zmiany wartości, koszt zakupu paliwa. Na potrzeby analizy założono, że kierowca posiada samochód od pięciu lat i przejeżdża rocznie 15 000 mil (24 140 km). Za punkt wyjścia wzięto średnie ważone ceny paliwa z ostatnich pięciu miesięcy.

Cena zakupu samochodu hybrydowego jest wyższa od pojazdu spalinowego, ale posiadacz może liczyć na duże oszczędności na paliwie. Wyliczenia pokazały, że 13 spośród 33 pojazdów hybrydowych jest bardziej opłacalnych niż pojazdy spalinowe. Jeśli zależy nam tylko i wyłącznie na oszczędnościach finansowych, to najbardziej opłacalnym zakupem będzie Lexus CT 200h, dzięki któremu, w porównaniu z odpowiadającym mu pojazdem spalinowym, zaoszczędzimy 6379 USD. Na drugim miejscu uplasował się Lincoln MKZ Hybrid (oszczędnoś 4778 dolarów), a na trzecim Audi Q5 Hybrid (3805 USD oszczędności). Kolejne pozycje zajęły Mercedes-Benz S Class Hybrid (3283 USD), Toyota Avalon Hybrid (2222 USD), Hyunday Sonata Hybrid (1674 USD), Toyota Prius V (1528 USD), Volkswagen Jetta Hybrid (1487 USD), Honda Insight (1079 USD), Ford Fusion Hybrid (803 USD), Acura ILX Hybrid (471 USD) oraz Lexus ES 300h (195 USD). Na tę listę nie trafiły takie pojazdy jak Cadillac Escalade Hybrid czy Toyota Highlander Hybrid, które co prawda pozwalają sporo zaoszczędzić na paliwie - odpowiednio 5054 i 5017 USD - ale inne koszty powodują, że ich posiadanie jest droższe niż wersji spalinowej.

Jeśli zaś zależy nam przede wszystkim na tym, by jak najmniej wydawać na paliwo, to powinniśmy zainteresować się Toyotą Prius lub Toyotą Prius C. W przypadku tych modeli zakup paliwa kosztował 5917 dolarów. Nieco więcej zapłacimy za paliwo do Forda C-Max Hybrid i Forda Fusion Hybrid (po 6245 dolarów) oraz Lincolna MKZ Hybrid (6522 USD).

Eksperci Vicentrica uważają, że z czasem, w miarę wzrostu cen paliw, samochody hybrydowe będą coraz bardziej atrakcyjne cenowo. Decydując się na któryś z takich pojazdów powinniśmy przyglądać się konkretnemu modelowi, brać pod uwagę liczbę przejeżdżanych kilometrów oraz spróbować przewidzieć, jak długo będziemy posiadaczami samochodu. Dopiero wówczas będziemy mogli stwierdzić, czy zakup hybrydy jest opłacalny.

samochód hybrydowy samochód spalinowy koszt