Odkurzacz do smogu

| Ciekawostki

Holenderski projektant Daan Roosegaarde zaprezentował "odkurzacz" do smogu. Prowadzi rozmowy z burmistrzem Pekinu, by przetestować rozwiązanie w nowym parku stolicy Chin. Firma Studio Roosegaarde podpisała już porozumienie w tej sprawie.
Zakopana w ziemi cewka miedziana generuje słabe pole elektrostatyczne, które rozciąga się na niebo powyżej. Cząstki smogu są ściągane w kierunku gruntu. Powyżej powstaje krąg czystego powietrza.

Roosegaarde współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu w Delft. W zeszłym tygodniu zespół zademonstrował działający prototyp. W mierzącym 5x5 m pomieszczeniu ze smogiem utworzyliśmy dziurę czystego powietrza wielkości 1 m3. Teraz pozostaje wdrożyć technologię w przestrzeni publicznej.

Zwoje miedzi można wkopać pod trawę. Jak zapewniają specjaliści, rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne, także dla osób z rozrusznikami serca. To podobna sytuacja jak przy naładowanym elektrostatycznie balonie, który przyciąga włosy.

Roosegaarde wpadł na pomysł systemu, gdy przebywając w Pekinie, spoglądał przez hotelowe okno na siedzibę CCTV (Centralnej Telewizji Chińskiej). Budynek czasem całkowicie znikał w smogu, a czasem był dość dobrze widoczny. Pomyślałem, że to interesujące i że to problem projektowy.

Nim rozpoczną się działania w Pekinie, zespół Holendra czeka kilkanaście miesięcy pracy nad ulepszaniem technologii.

 

smog Pekin odkurzacz pole elektrostatyczne cewka miedziana Daan Roosegaarde