Zanieczyszczone powietrze sprzyja otyłości

| Zdrowie/uroda
金娜 Kim S (dearbarbie), CC

Szczury laboratoryjne, które oddychały powietrzem z Pekinu przybrały na wadze i miały problemy z układem krążenia, układem oddechowym oraz nieprawidłowo działały u nich funkcje metaboliczne. Schorzenia rozwinęły się w ciągu 3-8 tygodni oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Naukowcy z Duke University umieścili ciężarne szczury oraz ich młode w komorach, które wystawiono na działanie pekińskiego powietrza. Grupa kontrolna przebywała w identycznych komorach wyposażonych w filtry wyłapujące większość zanieczyszczeń.
Wystarczyło 19 dni, by płuca i wątroby ciężarnych wystawionych na zanieczyszczenia były cięższe i występowało w nich więcej ognisk zapalnych. U tych szczurów stwierdzono występowanie o 50% więcej cholesterolu LDL, 46% więcej trójglicerydów i 97% więcej całkowitego cholesterolu niż u grupy kontrolnej. Wyższa był też u nich poziomo oporności na insulinę. Podobny wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie stwierdzono u młodych szczurów, które przebywały w komorach razem z matkami.
Dodatkowo stwierdzono, że im dłuższe wystawienie na działanie zanieczyszczonego powietrza, tym większy negatywny wpływ na zdrowie. Po ośmiotygodniowej ekspozycji do licznych problemów dochodziła zwiększona masa ciała. Samice były o 10%, a samce o 18% cięższe niż szczury z komór z czystym powietrzem.

Jak mówi profesor Junfeng Zhang z Duke University, zanieczyszczone powietrze prowadzi do pojawienia się stanówzapalnych, a z kolei chroniczny stan zapalny jest jedną z przyczyn otyłości. Jako, że choroby metaboliczne, takie jak otyłość i cukrzyca są blisko ze sobą powiązane, przeprowadzone badania dowodzą, że zanieczyszczenie powietrza sprzyja ich występowaniu.
Badania były finansoswane prze chiński rząd.

smog zanieczyszczenie powietrza otyłość choroba