Śniadanie sposobem na uaktywnienie otyłych osób?

| Zdrowie/uroda
Ian Barbour (barbourians), CC

Jedzenie śniadań nie powoduje spadku wagi, ale sprawia, że rano otyli ludzie są bardziej aktywni fizycznie. Dodatkowo w ciągu dnia mniej jedzą.

Choć w efekcie obie grupy otyłych ludzi (jedząca i niejedząca śniadania) spożyły ogółem w przybliżeniu tyle samo pokarmu, przynajmniej na początku dnia ta pierwsza zdecydowanie więcej się ruszała.

Choć wielu ludzi feruje opinie w sprawie tego, czy powinniśmy, czy nie powinniśmy jeść śniadań, do tej pory brakowało rygorystycznych naukowych dowodów, które by pokazywały, jak śniadanie miałoby wpływać na nasze zdrowie. Nasze studium unaocznia niektóre z tych oddziaływań, ale istotność śniadania zależy od osobistych celów. Jeśli np. nadrzędne jest zrzucenie zbędnych kilogramów, niewiele rzeczy sugeruje, że zjadanie bądź pomijanie go ma [jakieś] znaczenie. Jeśli jednak pod uwagę weźmie się zdrowy tryb życia, np. bycie aktywnym lub kontrolowanie poziomu cukru, dowody wskazują, że śniadanie może pomóc - wyjaśnia dr James Betts z Uniwersytetu w Bath.

Tak jak we wcześniejszym badaniu na szczupłej populacji, otyłe osoby w wieku 21-60 lat podzielono na dwie grupy: poszczącą i jedzącą śniadanie. W ciągu 6 tygodni mierzono szereg związanych z tym wyników.

Grupa jedząca śniadania miała do 11 spożyć co najmniej 700 kcal, przy czym połowę kalorii należało przyjąć w ciągu 2 godzin od obudzenia. Grupie poszczącej do południa wolno było wyłącznie pić wodę.

Dotąd Brytyjczycy przeciwstawiali sobie jedzenie i niejedzenie śniadań (ludzie sami wybierali, co chcą zjeść). Teraz naukowcy chcą porównać wpływ różnych rodzajów śniadań.

śniadanie aktywność otyłość tryb życia James Betts