Witamina B6 sposobem na zapamiętywanie snów

| Psychologia
Betsssssy, CC

Zażywanie witaminy B6 pomaga ludziom w przypominaniu snów.

Podczas eksperymentu przez 5 kolejnych dni przed udaniem się do łóżka 100 ochotników z Australii zażywało wysokie dawki witaminy B6.

Nasze wyniki pokazują, że w porównaniu do placebo, przyjmowanie witaminy B6 poprawiało zdolność ludzi do przypominania sobie snów. Witamina nie wpływała na żywość, dziwaczność czy barwy marzeń sennych i nie oddziaływała na inne aspekty wzorców snu - opowiada dr Denholm Aspy z Uniwersytetu Adelajdy.

To 1. badanie, w ramach którego oceniano wpływ witamin z grupy B, w tym witaminy B6, na sny w dużej i zróżnicowanej grupie ludzi.

Australijczycy wyjaśniają, że badanie było podwójnie ślepe, co oznacza, że ani oni, ani ochotnicy nie wiedzieli, kto trafił do jakiej grupy. Tuż przed udaniem się na spoczynek niektórzy ochotnicy zażywali 240 mg witaminy B6.

Przed eksperymentem sporo osób rzadko pamiętało sny. Później ich pamięć w tym zakresie się poprawiła. Moje sny stały się bardziej realistyczne. Nie mogłem się doczekać, kiedy położę się spać i [znów] zacznę śnić - opowiadał jeden z uczestników badania.

Przeciętna osoba śni przez ok. 6 lat swojego życia. Gdybyśmy [...] uzyskali pewną kontrolę nad snami, moglibyśmy spędzać ten czas bardziej produktywnie. Świadomy sen, kiedy wiemy, że śnimy, nadal śniąc, zapewnia szereg korzyści. W ten sposób można by np. walczyć z koszmarami sennymi, leczyć fobie, kreatywnie rozwiązywać problemy, szlifować umiejętności ruchowe, a nawet wspomagać rehabilitację urazów fizycznych. By jednak mieć świadome sny, najpierw trzeba umieć regularnie je sobie przypominać. Nasze studium sugeruje, że jednym ze sposobów na świadome śnienie jest witamina B6.

Witamina B6 występuje w pełnych ziarnach, owocach, np. bananach, awokado, szpinaku, ziemniakach, mleku, serze, czerwonym mięsie czy rybach.

Potrzeba dalszych badań, by stwierdzić, czy działanie witaminy B6 zależy od jej ilości pozyskiwanej z jedzenia. Jeśli jest skuteczna tylko w przypadku osób z niską podażą dietetyczną, może to oznaczać, że przy długotrwałej suplementacji wpływ na przypominanie snów będzie spadać.

sny przypominanie witamina B6 świadome śnienie Denholm Aspy