Lekarze z Islamabadu próbują wyjaśnić przypadek solarnych braci

| Medycyna
libertygrace0 (tiffany terry), CC

Shoaib Ahmed (13) i Abdul Rasheed (9) z Pakistanu zasłynęli jako solarni bracia. Ich przydomek wziął się od tego, że w ciągu dnia są zwykłymi, zdrowymi chłopcami, a po zachodzie słońca zapadają w stan wegetatywny.

Prof. Javed Akram z Pakistańskiego Instytutu Nauk Medycznych w Islamabadzie przyznaje, że nie ma pojęcia, co wywołuje objawy braci. Traktujemy ich przypadek jak wyzwanie. Nasi lekarze przeprowadzają testy [...]. Próbki krwi, a także gleby i powietrza z rodzinnej wioski chłopców są wysyłane do dalszych badań za granicę.

Chłopcy pochodzą z biednej rodziny z Beludżystanu (mieszkają w wiosce w pobliżu Kwety). Ich leczenie jest finansowane przez rząd.

Rodzice Shoaiba i Abdula są kuzynami pierwszego stopnia i to w tym lekarze upatrują przyczyny choroby. Dwoje z sześciorga dzieci pary zmarło w młodym wieku. Wydaje się, że roczny chłopiec także cierpi na tę samą przypadłość co starsi bracia.

Ojciec chłopców uważa, że czerpią oni energię ze słońca, ale lekarze wykazali, że zamknięcie w ciągu dnia w zaciemnionym pokoju nie wywołuje symptomów. Bracia są także aktywni podczas pochmurnych deszczowych dni.

Mimo że przyczyna schorzenia nadal jest nieznana, od przyjęcia do Instytutu w Islamabadzie stan 13- i 9-latka znacząco się poprawił. Wg Express News, podobno niedawno po raz pierwszy w życiu byli aktywni nocą i kręcili się po szpitalu.

 

solarni bracia noc stan wegetatywny Pakistan Beludżystan Kweta Shoaib Ahmed Abdul Rasheed Javed Akram