W Maroku odkryto najstarszego znanego stegozaura. Żył w Gondwanie ok. 168 mln lat temu

| Nauki przyrodnicze
Natural History Museum, London

Podczas wykopalisk w Maroku znaleziono szczątki nieznanego dotąd stegozaura. Wg specjalistów z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, Adratiklit boulahfa (dosł. jaszczurka górska) żył ok. 168 mln lat temu w środkowej jurze, a więc o wiele wcześniej niż inne znane stegozaury.

W języku tarifit Adras oznacza góry, a tiklit jaszczurkę. Boulahfa to z kolei odniesienie do rejonu w Atlasie Średnim, gdzie odnaleziono kręgi i kość kończyny przedniej. Ten okaz to pierwszy stegozaur z Afryki Północnej.

Odkrycie A. boulahfa było szczególnie ekscytujące, bo datuje się go na środkową jurę. Większość znanych stegozaurów pochodzi z późniejszego okresu jury [czy początku kredy], co sprawia, że opisywane znalezisko to najstarszy pewny stegozaur. Dzięki temu możemy lepiej poznać ewolucję tej grupy dinozaurów - podkreśla dr Susannah Maidment.

W czasie, gdy Ziemię zamieszkiwały stegozaury, można było wyróżnić 2 superkontynenty - Laurazję i Gondwanę. O ile szczątki stegozaurów z Laurazji są zróżnicowane i często się je znajduje, o tyle tych z Gondwany (na której masę lądową składały się m.in. dzisiejsze Afryka, Ameryka Południowa, Indie czy Australia) odkryto już znacznie mniej.

Większość znanych nam stegozaurów, w tym uznawaną za najbardziej kompletny szkielet Sophie z Muzeum Historii Naturalnej, znaleziono w formacjach skalnych Laurazji. To jednak nie oznacza, że stegozaury były na Gondwanie czymś rzadkim. Może tak być dlatego, że zwyczajnie formacje skalne tego superkontynetu o wiele rzadziej poddawano wykopaliskom i dokładnym badaniom.

Naukowcy podkreślają, że A. boulahfa jest bliżej spokrewniony z europejskimi stegozaurami, takimi jak dacentur (Dacentrurus) czy Miragaia, niż z dwoma rodzajami znanymi z Afryki Południowej.

Choć A. boulahfa znaleziono na terenie dzisiejszej Afryki, analizy filogenetyczne pokazały, że był on bliżej spokrewniony z europejskimi stegozaurami niż z dwoma rodzajami znanymi z południa Afryki: parantodonem (Paranthodon) i kentrozaurem (Kentrosaurus) - opowiada doktorant Tom Raven.

stegozaur Adratiklit boulahfa Maroko Atlas Średni Susannah Maidment