Stegozaur jak mały nosorożec

| Nauki przyrodnicze

Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (NHM) oszacowali masę stegozaura (Stegosaurus stenops), bazując na najbardziej jak dotąd kompletnym szkielecie. Sześcio-siedmioletnia Sophie ważyła tyle, co mały nosorożec - ok. 1,6 t. Gdyby zachowana w 80% samica dożyła pełnej dorosłości, z pewnością byłaby cięższa.

Ocena wagi zwierzęcia jest kluczowa dla opisu innych jego cech. Jeśli chcemy oszacować, jak szybko zwierzę biega, potrzebujemy wagi. Gdy zamierzamy powiedzieć coś o metabolizmie, również musimy znać jego masę - podkreśla paleontolog dr Charlotte Brassey.

By uzyskać trójwymiarowy komputerowy model szkieletu stegozaura sprzed 150 mln lat, Brassey posłużyła się fotogrametrią. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że tak wcześnie nam się to udało. Teraz chcemy uzupełnić model mięśniami, tak by powiedzieć coś o lokomocji.

Brassey spędziła parę miesięcy na digitalizacji szkieletu Lucy. Co istotne, modele 3D można importować do pakietu CAD (Computer Aided Design) i po pokryciu zarysu prostymi kształtami, wyliczyć np. objętość organizmu i jego ciężar.

Zespół z NHM zamierza intensywnie badać Sophie. Naukowcom szczególnie zależy na określeniu funkcji deltoidalnych płyt z grzbietu (w londyńskim egzemplarzu brakuje tylko jednej z nich). Na razie dywaguje się bowiem, że służyły do obrony albo odbijając promienie, chroniły gady przed przegrzaniem.

Sophie została zakupiona do kolekcji muzeum w 2013 r. W grudniu ubiegłego roku ustawiono ją przy jednym z głównych wejść.

 

stegozaur Stegosaurus stenops Sophie digitalizacja Muzeum Historii Naturalnej fotogrametria model 3D waga Charlotte Brassey