Silikonowa wkładka usprawni gojenie ran cukrzyków
Na Purdue University powstaje wkładka, która może wspomóc gojenie wrzodów związanych ze stopą cukrzycową.
Jednym z najlepszych sposób na wygojenie tych ran jest dotlenianie. Stworzyliśmy system, który stopniowo uwalnia tlen w ciągu dnia, dzięki czemu pacjent zyskuje większą mobilność - opowiada prof. Babak Ziaie.
Przyczyną neuropatii cukrzycowej jest za wysokie stężenie glukozy we krwi. Końcowe produkty glikacji wywołują zmiany w nerwach, np. zanik osłonek mielinowych. Chorzy nie czują bólu, dlatego częściej doznają urazów. Przez cukier i będącą skutkiem cukrzycy suchą skórę rany goją się zaś wolniej.
Zazwyczaj leczymy rany, usuwając z jej powierzchni zmienioną tkankę i pomagając pacjentowi odciążyć chorą kończynę - tłumaczy Desmond Bell, podiatra z Memorial Hospital w Jacksonville na Florydzie.
Złotym standardem jest zastosowanie łuski pełnokontaktowej [ang. total-contact cast], która zapewnia stopie ochronne środowisko. Sprawdzając, jak skutecznie wkładka dostarcza tlen do rany w obrębie łuski, moglibyśmy wspomóc proces leczenia.
Naukowcy z Purdue ukształtowali wkładki z gumy silikonowej za pomocą lasera. Utworzyli zbiorniczki, które uwalniają tlen tylko w partiach stopy, gdzie znajdują się wrzody.
Silikon jest giętki i dobrze przepuszcza tlen. Obróbka laserowa pozwala nam dostosować przepuszczalność i obrać na cel tylko okolice rany, które są niedotlenione. W ten sposób nie zatruwa się reszty stopy nadmiarem tlenu - opowiada dr Hongjie Jiang.
Wkładka jest zbudowana z 2 warstw poli(dimetylosiloksanu). Górna jest poddawana wybiórczej obróbce laserowej - w ten sposób manipuluje się przepuszczalnością tlenu. Dolna warstwa zapewnia wsparcie strukturalnie. Znajdują się w niej też zbiorniczki z tlenem. Przy nacisku rzędu 150 kPa (to średnia wartość dla stania/chodzenia) wkładka uwalnia tlen w tempie 1,8 mmHg/min/cm2. Przy mniejszym nacisku podczas siedzenia tempo uwalniania wynosi 0,092 mmHg/min/cm2; dla rany o rozmiarach 4 cm2 poziom tlenu wzrasta do optymalnej wartości leczniczej (50 mmHg) w ciągu 150 min.
Symulacje pokazały, że pod naciskiem osoby ważącej 53-81 kg wkładka może dostarczać tlen przez co najmniej 8 godzin dziennie. Można ją też dostosować do innej wagi.
Amerykanie snują wizje, że w przyszłości producent będzie wysyłał choremu paczkę "nabitych" tlenem wkładek, które będą dostosowane do konkretnego umiejscowienia rany (profilu rany określonego na podstawie recepty lekarza i zdjęcia stopy).
Autorzy publikacji z pisma Materials Research Society Communications chcą teraz opracować metodę drukowania wkładki w 3D. Zamierzają również przetestować wkładkę na pacjentach z zespołem stopy cukrzycowej i sprawdzić, w jakim stopniu usprawnia proces gojenia.
Komentarze (12)
おくりびと, 23 listopada 2018, 06:16
Komora hiperbaryczna jest lepsza i kompleksowa. http://www.cukrzyca-terapia.pl/prezentacje/575-hiperbaria-tlenowa-przy-pomocy-komory-hiperbarycznej-w-leczeniu-trudno-gojcych-si-ran-w-przebiegu-stopy-cukrzycowej
wilk, 23 listopada 2018, 19:52
Tylko ciężko się w niej chodzi na nogach, nie działa przy okazji (trzeba w niej siedzieć ok godzinę po kilkanaście razy), trzeba się zapisywać, ma przeciwwskazania (np. rozrusznik serca, infekcje wirusowe (sic!), problemy z oczami lub uszami czy ciąża). Wkładka ich nie ma.
おくりびと, 23 listopada 2018, 22:00
Wkładka ma przeciwwskazania chociażby dla środowiska, kto to zutylizuje? Policzmy tylko dane zawarte tutaj https://all-med.pl/2017/07/31/stopa-cukrzycowa/ Można sobie wyobrazić jaka powstanie góra śmieci z co piątego pacjenta z około 330 milionów. A chyba wkładki będą jednorazowego użytku bez napełniania z uwagi na bakterio-statykę potrzebną przy tego rodzaju problemach. Komora hiperbaryczna daje zero odpadów. Co do uszu i oczu oraz wirusów to podajesz półprawdy. Na nagłą utratę słuchu dobra komora hiperbaryczna http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31167%2Cna-nagla-utrate-sluchu-dobra-komora-hiperbaryczna.html Hiperbaryczna terapia tlenowa (HBOT) jest podstawową lub pomocniczą terapią dla szeregu zaburzeń medycznych, w tym niektórych związanych z okiem https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19024664 Przeciwwirusowe działanie hiperbarycznej terapii tlenowej na HIV https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8825180
Jajcenty, 24 listopada 2018, 12:14
MPO.
No nie prawda. Komorę trzeba wyprodukować - dużo odpadów i ogromne zużycie wody, poza tym jak zutylizować 60 milionów komór barycznych? (z co piątego pacjenta z 330 milionów).
Dużo łatwiej nosić wkładkę niż komorę baryczną.
おくりびと, 24 listopada 2018, 14:21
Trzeba, niezbity fakt. Ale ile lat potem ją użytkujesz? Chyba wkładki krócej? No choć nie wiadomo, może Ty nosisz kilkadziesiąt lat
wilk, 25 listopada 2018, 06:29
Próbujesz wkleić mi jako kontrargument wybrane przypadki, przy których komora może pomóc, podczas gdy są konkretne sytuacje, kiedy stosowanie jest niewskazane lub niemożliwe i choćbyś turlał się w antyszczepionkowych oparach chemtrailsów na tej swojej płaskiej ziemi, to niczego nie zmienisz. W tych przypadkach wkładka jest rozwiązaniem i to znacznie bardziej komfortowym dla pacjenta. Dlaczego chcesz odbierać chorym alternatywę?
KONTO USUNIĘTE, 25 listopada 2018, 15:13
Jak miałką trzeba mieć osobowość, aby minusować powyższy merytoryczny ale z kontrargumentami post.?
Odpowiedż: trzeba być antyszczepionkowcem, paranoiczną psychiką wietrzącą wszędzie spiski.
@BOXIN, poziom dopaminy zbadaj, zacznij leczenie, a świat zacznie być Tobie przyjazny.
おくりびと, 25 listopada 2018, 16:01
Jakim trzeba być hipokrytą aby tak pisać, jeśli dyskutuje się z artykułem Duch-a Kopalni z linku
słowami, tu cytuje Wilka:
Gdzie? Ja tu widzę sarkazm!
Twoim zdaniem sarkazm jest merytoryczny?
KONTO USUNIĘTE, 25 listopada 2018, 17:18
A nie? Dosadnie o braku mobilności komory mówi, a to duża wada.
thikim, 25 listopada 2018, 17:36
Nawet znachorzy (o lekarzach nie wspominając) nie mają takich mocy diagnostycznych jak ma nasz 3grosze. Na odległość i telepatycznie gotów wystawiać recepty.
KONTO USUNIĘTE, 25 listopada 2018, 17:57
Thikim, ten przypadek jest tak charakterystyczny, że diagnoza oczywista (persecutoria z domieszką querulatorii).
wilk, 26 listopada 2018, 16:50
W oryginale tam nie było trzech znaków zapytania. Tak nie piszę nigdy, nawet jak miałem 12 lat. Prawdopodobnie była to jakaś emotka, która się popsuła przy konwersji starego forum. Zresztą ilość przerw między linijkami na to wskazuje.