Sprzyjając tworzeniu dużych bąbelków, jednorazowe kubki psują smak szampana

| Ciekawostki
Svante Adermark, CC

Choć dla niektórych brzmi to jak truizm, dopiero ostatnio badania potwierdziły, że jednorazowe kubeczki negatywnie wpływają na smak szampana. Okazuje się bowiem, że tworzące się w nich bąbelki dłużej przywierają do ścian naczynia i osiągają większe rozmiary. Tymczasem wielkość bąbelków stanowi ważną miarę jakości win musujących, w tym szampana.

[...] Bąbelki tworzące się w styropianowym kubku przylegają do ścianek dłużej niż w kieliszku typu flute, przez co gdy ostatecznie odrywają się od nich i ulatują, są o wiele większe - wyjaśnia dr Kyle Spratt z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.

Zespół Spratta dokonał tej obserwacji, analizując dźwięk wydawany przez bąbelki pękające na powierzchni wina musującego.

Naukowcy pracują nad unikatowymi akustycznymi "odciskami palca" do określania jakości szampana. Wstępne wyniki ich badań miały zostać zaprezentowane na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Akustycznego w Nowym Orleanie.

Wsłuchując się, możemy wnioskować o średniej wielkości bąbelków, zakresie ich wielkości, a także ogólnej aktywności.

Bąbelki silnie rezonują. Zasadniczo dzwonią jak dzwonki, a częstotliwość wydawanego dźwięku zależy po części od rozmiarów.

Podczas eksperymentów ekipa Spratta postanowiła wlać musujące wino do styropianowych kubków (w ten sposób naukowcy chcieli uniknąć dźwięczenia wydawanego przez kieliszki flecikowe). Szybko się jednak okazało, że w takich pojemnikach ciecz zachowuje się całkiem inaczej.

Warto przypomnieć prace prof. Gérarda Liger‑Belaira z Uniwersytetu w Reims, który wykazał między innymi, że przez sposób uwalniania bąbelków z powierzchni szampan z kieliszków typu flute jest odbierany jako smaczniejszy niż z kieliszków coupé. Wg Francuza, smak poprawia także trawione szkło, które wspomaga stałe uwalnianie bąbelków.

szampan jednorazowy kubeczek smak bąbelki Kyle Spratt