Szczoteczka wielofunkcyjna

| Ciekawostki
ToastyKen (Kenneth Lu), CC

Koncern Colgate-Palmolive próbuje opatentować szczoteczki do zębów z czyścikami do języka uwalniającymi różne substancje, np. kofeinę czy aspirynę. Naklejce z główki nadawano by sugerujący działanie kształt (listek to mięta, a płomień - rozgrzewający cynamon).

Z informacji zamieszczonych we wniosku wynika, że wklejkę trzeba by wymieniać co 3 miesiące. Szczoteczka z dodatkowym elementem miałaby nie tylko zastępować poranną małą czarną czy połykanie lekarstwa, ale i wspomagać odchudzanie - poduszeczkę można by przecież nasączyć supresantem apetytu. Twórcy zastanawiają się także nad czyścikiem z kapsaicyną papryczek chilli. Szczotkowanie z alkaloidem wywoływałoby uczucie mrowienia, sami projektanci wolą jednak mówić o ciepłym masażu lub o efekcie znieczulającym.

Z myślą o odświeżeniu Colgate-Palmolive zaproponował m.in. mentol czy kamforę. Chłodzące substancje słodzące, takie jak ksylitol lub erytrytol, dałoby się wykorzystać do zwalczania suchości w ustach, wywoływanej lekami na receptę czy produktami do higieny jamy ustnej. Ponieważ mycie zębów nową szczoteczką opisuje się jako wzbogacone doświadczenie, nie mogło zabraknąć wkładek ziołowych - relaksującej z lawendą czy rumiankowej (ta ostatnia pomagałaby zasnąć i zwalczałaby zapalenie błon śluzowych).

Uwalnianą substancję nakładano by na elastomer i np. suszono. Rozważane jest też rozwiązanie, w którym wydzielany materiał byłby się częścią elastomeru.

szczoteczka czyścik naklejka kofeina Colgate-Palmolive wniosek