Kofeina chroni kobiety przed szumami usznymi

| Zdrowie/uroda
antwerpenR (Roger Price), CC

U kobiet spożycie kofeiny wiąże się ze zmniejszoną częstością występowania szumów usznych (łac. tinnitus auris).

Naukowcy z Brigham and Women's Hospital (BWH) analizowali przypadki ponad 65 tys. kobiet, uczestniczek Nurses' Health Study II. Studium rozpoczęło się w 1989 r., a w 1991 r. żadna z 30-44-letnich wtedy ochotniczek nie miała szumów usznych. Dane nt. szumów usznych oraz daty ich ewentualnego rozpoczęcia pochodziły z kwestionariuszy kontrolnych wypełnianych w 2009 r. Pod uwagę brano kobiety wspominające o symptomach występujących co kilka dni/tygodni lub codziennie. W ten sposób tinnitus zidentyfikowano u 5289 osób.

Zaobserwowaliśmy znaczący odwrotny związek między spożyciem kofeiny i częstością występowania szumów usznych - opowiada dr Gary Curhan. Kiedy naukowcy porównali panie z konsumpcją kofeiny poniżej 150 mg na dobę z kobietami spożywającymi 450-599 mg alkaloidu dziennie, okazało się, że te drugie donosiły o szumach aż o 15% rzadziej. Większość kofeiny pochodziła z kawy, a wyniki nie różniły się ze względu na wiek.

Trudno powiedzieć, co dokładnie stoi za zaobserwowanym zjawiskiem. Wiemy, że kofeina stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, a wcześniejsze badania, zarówno laboratoryjne, jak i na modelu zwierzęcym, zademonstrowały, że wywiera ona bezpośredni wpływ na ucho wewnętrzne - podsumowuje Curhan, wspominając o potrzebie prowadzenia dalszych studiów.

szumy uszne tinnitus auris kawa kofeina kobiety Gary Curhan