Szympansy są wrażliwe na zgodność z normami społecznymi

| Nauki przyrodnicze
nilsrinaldi (Nils Rinaldi), CC

Filmy z zabójstwem niemowlęcia z innego stada ujawniły, że szympansy są wrażliwe na pogwałcenie norm/właściwość zachowania. Emocjonalna reakcja pojawia się jednak prawdopodobnie wyłącznie na krzywdę wyrządzoną osobnikowi z własnej grupy. Claudia Rudolf von Rohr z Uniwersytetu w Zurychu uważa, że eksperymenty jej zespołu rzucają sporo światła na rozwój ludzkiej moralności i norm społecznych.

Naukowcy filmowali 2 grupy szympansów z 2 szwajcarskich ogrodów zoologicznych podczas wielokrotnego oglądania kilku filmów z nieznanymi szympansami. Klip kontrolny przedstawiał neutralne czynności, takie jak chodzenie czy rozłupywanie orzechów, a tematem przewodnim filmów eksperymentalnych była agresja: zabicie niemowlęcia przez innego szympansa, upolowanie gerezy przez szympansy i przemoc w gronie dorosłych osobników.

Podczas oglądania filmów małpy filmowano i analizowano, jak długo patrzyły na ekran, czy były pobudzone (reagowały na to, co widziały) i jak się wtedy ewentualnie zachowywały.

Okazało się, że szympansy do 4 razy dłużej przyglądały się scenom zabójstwa niemowlęcia. Nie tyle reagowały na krzyki młodego, co zwracały większą uwagę na scenę jako całość. Wg autorów artykułu z pisma Human Nature, świadczy to o rozróżnianiu agresji w stosunku do niemowląt od innych form agresji. Takie incydenty stanowią dla szympansów pogwałcenie społecznych oczekiwań, czyli tolerancji w stosunku do niemowląt.

Choć szympansy dłużej przyglądały się scenie zabójstwa niemowlęcia, nie wydaje się, by jakoś na nią reagowały. Wyniki sugerują, że szympansy wykrywają pogwałcenie norm zarówno we własnej, jak i obcej grupie, ale reagują emocjonalnie wyłącznie na wydarzenia we własnym stadzie.

szympansy moralność normy społeczne niemowlę zabójstwo reakcja Claudia Rudolf von Rohr