Reakcje termiczne na kontakty społeczne

| Psychologia
Johan Larsson, CC

Pozbawione podtekstu erotycznego kontakty społeczne z mężczyznami powodują u kobiet nieuświadamiany wzrost temperatury skóry twarzy.

Autorami badania, którego wyniki ukazały się w piśmie Biology Letters, są Amanda Hahn, Carmen Lefevre i David Perrett z University of St Andrews. Wykorzystaliśmy kamerę termowizyjną, by monitorować temperaturę skóry 16 heteroseksualnych kobiet podczas standardowej interakcji społecznej, kiedy [jak powiedziano badanym] eksperymentator lub eksperymentatorka oceniali kolor skóry w nieosobistych (ramię, dłoń) i osobistych (twarz, klatka piersiowa) rejonach ich ciała. Gdy wyposażony w sondę optyczną mężczyzna dotykał okolic osobistych, pojawiała się bardzo silna reakcja [znacznie wzrastała temperatury skóry twarzy] - opowiada Hahn. Przy kontaktach z przedstawicielką tej samej płci także pojawiała się reakcja, ale słabsza.

Choć reakcja fizjologiczna na kontakt społeczny nie jest niczym dziwnym, zaskakująca okazała się jej skala. "U pewnych kobiet podczas interakcji z eksperymentatorem temperatura twarzy wzrosła prawie o stopień Celsjusza". Psycholodzy nie próbowali wywołać żadnej emocji czy stresu. Większość pań nie zdawała sobie sprawy z tego, co się stało. Tylko ok. 1/4 wspominało o zmianie stanu emocjonalnego. Ochotniczki nie donosiły o zakłopotaniu czy dyskomforcie.

W ramach drugiego eksperymentu analizowano topografię zmian temperatury. Pod uwagę wzięto 5 obszarów: nos, czoło, policzki, a także okolice oczu i ust. Podwyższona temperatura nosa, w pobliżu ust i w okolicach okołooczodołowych była dobrym prognostykiem ogólnej zmiany temperatury twarzy pod wpływem kontaktu społecznego.

Na razie naukowcy nie są w stanie powiedzieć, czy zmiany ciepłoty skóry są dostrzegalne gołym okiem lub wyczuwalne za pomocą dotyku. Jeśli tak, stanowią zapewne część komunikacji niewerbalnej. Choć na razie przygoda naukowców z termografią dopiero się zaczyna, już teraz wspomina się o potencjalnych zastosowaniach medycznych czy ulepszonych wykrywaczach kłamstw.

temperatura twarz kontakty społeczne płeć kobiety mężczyźni Amanda Hahn