Szczury na "tłuszczowym kacu"
Choć o niekorzystnym wpływie długotrwałego stosowania diety wysokotłuszczowej mówi się od dawna, dotychczas niewielu badaczy zajmowało się konsekwencjami pojawiającymi się znacznie wcześniej. Jak się okazuje, był to spory błąd, gdyż po zmianie sposobu odżywiania wystarczy zaledwie kilka dni, by ujawniły się niekorzystne zmiany w fizjologii i zachowaniu.
Zespół Andrew Murraya z Uniwersytetu Cambridge postanowił sprawdzić, w jaki sposób odżywianie szczurów pokarmami o podwyższonej zawartości tłuszczu wpłynie na ich sprawność. W tym celu zastąpiono typową pożywkę, w której 7,5% wartości energetycznej pochodzi z lipidów, karmą o identycznej kaloryczności, lecz zawdzięczającą tłuszczom aż 55% swojej wartości energetycznej.
Jak się okazało, już po czterech dniach od radykalnej zmiany diety mięśnie zwierząt znacznie gorzej radziły sobie z pobieraniem tlenu. Objawiało się to obniżoną sprawnością fizyczną, a także zwiększeniem obciążenia serca, mogącym na dłuższą metę doprowadzić do jego patologicznego przerostu.
Po kolejnych pięciu dniach badacze zaobserwowali znaczne pogorszenie zdolności umysłowych gryzoni. W porównaniu do zwierząt odżywiających się typową karmą potrzebowały one znacznie więcej czasu na odnalezienie wyjścia z labiryntu, a do tego popełniały po drodze znacznie więcej błędów (czyli np. częściej wchodziły po kilka razy do tego samego, nieprawidłowego korytarza).
To nic innego, jak tłuszczowy kac, podsumowuje Gerald Weissmann, główny wydawca czasopisma The FASEB Journal, które opublikowało wyniki badań. Niestety, ani słowem nie wspomniano o tym, czy u badanych szczurów stwierdzono występowanie uporczywego pragnienia...
Komentarze (2)
j50, 15 sierpnia 2009, 02:54
Nooo - ciekawe! Ale szczur jest przedstawicielem gryzoni, które ewolucyjnie są przystosowane przede wszystkim do pokarmu roślinnego. Może to oznaczać, że ich fizjologia różni się znacznie od ludzkiej. Proponuję zatem zrobienie badań porównawczych ze zwierzętami mięsożernymi. Porównanie z wszystkożercami może być kłopotliwe, ale tu bym wskazał przede wszystkim na niedźwiedzia oraz dzika. W ogólności te wyniki nie przekonują mnie i mam zastrzeżenia metodyczne. Co nie znaczy, że jestem przekonany o błogosławionym wpływie pokarmu wysokotłuszczowego na zdrowie.
thibris, 15 sierpnia 2009, 09:15
Chyba łatwiej by było przeprowadzić te badania na ludziach niż na niedźwiedziach i dzikach