Miażdżyca atakuje szybciej niż sądzono

| Zdrowie/uroda
Boonyarit Cheunsuchon

Bogata w tłuszcze dieta szybciej niszczy naczynia krwionośne szybciej, niż dotychczas przypuszczano. Takie wnioski płyną z badań, które na myszach przeprowadziła Marie Billaud i jej koledzy z University of Wirginia.

Naukowcy porównywali podatność dwóch rodzajów arterii - dużej tętnicy szyjnej oraz małej tętnicy piersiowo-grzbietowej. Podczas badań wykorzystano dwie grupy myszy. Pierwszą z nich karmiono dietą bogatą w tłuszcze, druga grupa żywiona była w tradycyjny sposób.

Okazało się, że po zaledwie 6 tygodniach w małych naczyniach zaszły znaczne zmiany właściwości strukturalnych i mechanicznych. U myszy na diecie wysokotłuszczowej podatność małej tętnicy uległa znacznemu zmniejszeniu. Odnotowano też gromadzenie się kolagenu w tętnicy. W dużym naczyniu nie znaleziono żadnych zmian.

Pokazuje to, że już we wczesnym stadium otyłości zachodzą zmiany strukturalne właściwości małych i dużych tętnic, a zwiększona sztywność tętnic obserwowana jest tylko w małych naczyniach. To oznacza, że małe arterie szybciej niż duże padają ofiarą choroby i może to odgrywać rolę w rozwoju nadciśnienia spowodowanego długotrwałym spożywaniem wysokokalorycznego pożywienia - stwierdzili uczeni.

tłuszcz dieta wysokotłuszczowa miażdżyca tętnica podatność tętnicy