Kwiaty zorganizowane w pionie czy poziomie - dla trzmiela ma to znaczenie

| Nauki przyrodnicze
Sids1, CC

Trzmiele różnicują kwiaty zorganizowane w poziomie, lecz nie w pionie.

Naukowcy ze Szkoły Nauk Biologicznych i Chemicznych Queen Mary University of London uczyli trzmiele odróżniać dwa rodzaje karmników (tylko jeden z nich zawierał pokarm). Okazało się, że owady szybko opanowywały, który karmnik zawiera pokarm, gdy pojemniki ustawiano w poziomie. Nie udawało im się to jednak przy pojnikach zawieszonych na ścianie; popełniały wtedy znacząco więcej błędów.

Biolodzy są pewni, że trzmiele były tak samo zdolne odróżnić karmniki w obu zaprezentowanych układach, lecz po prostu nie marnowały swoich możliwości na układ w pionie. Jak tłumaczą, na łące kwiaty nagradzające i nienagradzające rosną obok siebie, a owady odnoszą korzyść z odwiedzenia kwiatów podobnych do tych, które wcześniej zapewniły im pokarm. Dla odmiany kwiaty zorganizowane w pionie, takie jak te pokrywające krzewy bądź drzewa, są zazwyczaj identyczne, zatem zwracanie uwagi na ich cechy nie jest potrzebne.

To rzadki przykład zapylacza, który jest w stanie odróżnić kwiaty, ale decyduje się tego nie robić - podsumowuje dr Stephan Wolf.

trzmiel odróżnianie kwiaty pion poziom Stephan Wolf