FAA reguluje turystykę kosmiczną

| Ciekawostki

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) przyjęła pierwsze w historii zasady dotyczące kosmicznej turystyki. Przewidują one, że cywil chętny do lotu w kosmos musi być na piśmie poinformowany o wiążącym się z tym poważnym niebezpieczeństwem, w tym z ryzykiem śmierci. Musi również zobowiązać się, że nie pozwie do sądu rządu ani jego agend.

Nowe przepisy opisują również zasady dotyczące obowiązkowych szkoleń i badań medycznych, testów maszyn i urządzeń oraz wszelkich innych kroków, które firmy musza podjąć, zanim otrzymają licencję na organizowanie komercyjnych pasażerskich lotów w kosmos.

Stworzonych przez FAA zasad muszą przestrzegać wszystkie amerykańskie firmy, bez względu na to, z jakiego punktu kuli ziemskiej wysyłają pasażerów, oraz wszystkie firmy obce, które chcą, by ich statki kosmiczne startowały z terytorium USA.

Na całym świecie rośnie liczba firm chętnych do wkroczenia na rynek turystyki kosmicznej. Coraz większa konkurencja powoduje również spadek cen. Brytyjska firma Virgin Galactic ma zamiar zaoferować w 2008 roku wakacyjne loty w cenie 200 000 dolarów. Podobne plany ma amerykańska Space Adventures.

Mimo wprowadzenia nowych zasad, nie ma w nich mowy o tym, że firmy, zajmujące się kosmiczną turystyką, mają obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa swoim klientom. Prawodawcy obawiają się bowiem, że wprowadzenie restrykcyjnych przepisów może zahamować rozwój tego sektora gospodarki.

FAA oświadczyło, że przepisy regulujące kwestie bezpieczeństwa zostaną wprowadzone w ciągu 8 lat. Mogą też pojawić się wcześniej o ile dojdzie do wypadku, skutkującego poważnymi ranami bądź śmiercią.

turystyka kosmiczna loty w kosmos FAA Federalna Administracja Lotnicza Virgin Galactic Space Adventures