Ratunek miesiące po udarze

| Medycyna
frostnova, CC

Niewielka nowojorska firma Acorda Therapeutics pracuje nad lekiem, który ma pomóc ofiarom udarów w przynajmniej częściowym odzyskaniu sprawności ruchowej. Podczas udaru do części mózgu nie dopływa krew, powodując obumieranie komórek. Jeśli udar zostanie rozpoznany dostatecznie szybko i pacjent w ciągu kilku godzin otrzyma leki, istnieje szansa, że choroba nie pozostawi większych śladów. Jednak olbrzymia część ofiar udaru nie otrzymuje pomocy wystarczająco szybko, wskutek czego doznają poważnego upośledzenia funkcji motorycznych i ich nadzieją pozostaje jedynie fizjoterapia.

Acorda Therapeutics ma nadzieję, że dzięki nowemu lekowi możliwe będzie częściowe przywrócenie sprawności nawet w kilka miesięcy po udarze. Firma już wcześniej informowała, że dalfampridina poprawia funkcje motoryczne u szczurów, które przeszły udar. Teraz firma szuka ochotników do przeprowadzenia testów klinicznych. Acorda chce sprawdzić działanie leku na 70 osobach, które miały udar przed co najmniej 6 miesiącami. Po tym czasie sytuacja się stabilizuje, zostaje zatem wyeliminowana naturalna poprawa stanu pacjenta - mówi Jeff MacDonald, rzecznik prasowy firmy.

Acorda powstała w 1995 roku, a jej celem było szukanie sposobów leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego. Z czasem zainteresowania firmy zostały rozszerzone na inne choroby neurologiczne. Przedsiębiorstwo wykupiło do firmy Elan licencję na dalfampridinę, chcąc przetestować tę substancję pod kątem leczenia rdzenia kręgowego. Okazało się jednak, że daje ona lepsze wyniki przy stwardnieniu rozsianym. Acorda podążyła tym śladem i teraz ma nadzieję na zastosowanie leku przy terapii osób po udarach.

Firma nie porzuca jednak badań nad leczeniem uszkodzeń rdzenia kręgowego. Licencjonuje nowe leki i prowadzi badania nad własnymi, mając nadzieję, że uda się opracować substancję, która będzie pomocna i w takich przypadkach.

udar mózg lekarstwo sprawność