Kontrolowanie wagi za pomocą ekstraktu z ziemniaków

| Zdrowie/uroda
jamonation, CC

Wyciąg z ziemniaka może ograniczyć przyrost wagi związany z wysokotłuszczową dietą obfitującą w rafinowane cukry. Wyniki były tak zaskakujące, że naukowcy z McGill University zdecydowali się dla pewności powtórzyć eksperyment.

Kanadyjczycy przez 10 tygodni tuczyli myszy. Na wyniki nie trzeba było długo czekać. Zwierzęta, które zaczynały badanie, ważąc średnio 25 g, przybierały ok. 16 g. Okazało się jednak, że gryzonie, którym przy tej samej niezdrowej diecie podawano wyciąg z ziemniaków, tyły o wiele mniej, bo tylko 7 g.

Naukowcy tłumaczą, że korzystny wpływ ekstraktu wiąże się z wysoką zawartości przeciwutleniających polifenoli. Byliśmy zdumieni rezultatami. Myśleliśmy, że to nie może być prawda - w rzeczywistości, by się upewnić, przeprowadziliśmy eksperyment jeszcze raz, korzystając z innej partii wyciągu przygotowanego z ziemniaków wyhodowanych w innej porze [roku] - wyjaśnia prof. Luis Agellon.

Jak dodaje główny autor studium prof. Stan Kubow, dzienną dawkę ekstraktu uzyskuje się z 30 ziemniaków, ale oczywiście, nie radzimy, by każdy zjadał 30 kartofli dziennie, bo byłaby to ogromna liczba kalorii. Zamiast tego autorzy publikacji z Molecular Nutrition & Food Research wspominają o suplemencie diety z wyciągiem albo dodatku/przyprawie, którą można by stosować w kuchni.

Choć o ziemniakach mówi się głównie w kontekście zawartości węglowodanów, są one również źródłem polifenoli. W słynnej - uznawanej za bardzo zdrową - kuchni francuskiej to ziemniaki, a nie czerwone wino są podstawowym źródłem polifenoli.

Kubow podkreśla, że hodowla ziemniaków jest prosta, a produkt już i tak stanowi część podstawowej diety wielu krajów. Do badań wybrano odmianę jedzoną w Kanadzie, która jest szczególnie bogata w polifenole.

Mimo że ludzie i myszy metabolizują pokarmy w podobny sposób, by potwierdzić wyniki, trzeba koniecznie przeprowadzić testy kliniczne. Należy również określić optymalną dawkę dla mężczyzn i kobiet.

Zespół, w którego skład wchodziła również prof. Danielle Donnelly, chce opatentować ekstrakt z ziemniaków. Obecnie trwają poszukiwania partnerów, którzy pomogliby w sfinansowaniu badań klinicznych.

waga przyrost ziemniaki przyrost wyciąg ekstrakt dieta wysokotłuszczowa rafinowane cukry Luis Agellon Stan Kubow Danielle Donnelly