Ftalany przyczyniają się do przedwczesnych urodzeń

| Medycyna
MJ/TR (´・ω・) (MIKI Yoshihito), CC

Z nowych badań dowiadujemy się, że ryzyko urodzenia wcześniaka zmienia się w zależności od stosowanych przez kobietę produktów higieny osobistej. Okazało się bowiem, że kobiety o najwyższym poziomie metabolitów ftalanów w organizmie narażone są na 2 do 5 razy większe ryzyko przedwczesnego rozwiązania ciąży od kobiet z najniższym poziomem takich metabolitów. Ftalany są obecne w produktach higienicznych, plastikach oraz w przetworzonej żywności.

W badaniach wzięło udział 130 kobiet, które urodziły dziecko przed 37. tygodniem ciąży, oraz 352 kobiety, które urodziły w normalnym terminie. Naukowcy trzykrotnie podczas ciąży mierzyli poziom ftalanów w moczu ciężarnych kobiet. U pań o największym stężeniu ftalanów stwierdzono znacznie większe ryzyko przedwczesnego rozwiązania. Co więcej, gdy pod uwagę wzięto tylko i wyłącznie 57 kobiet, u których wystąpił "spontaniczny przedwczesny poród", a zatem nie znaleziono u nich medycznych przyczyn przedwczesnego porodu, okazało się, że ryzyko jest jeszcze większe. Na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań uczeni z University of Michigan stwierdzili, że powinny one stać się podstawą do podjęcia akcji na rzecz zmniejszenia oddziaływania ftalanów na kobiety w ciąży. Profesor John Meeker mówi, że kobiety, które chciałyby unikać ftalanów powinny spożywać mniej przetworzoną żywność i kupować produkty kosmetyczne wolne od ftalanów.

Od roku 1981 w USA liczba przedwczesnych urodzeń zwiększyła się o 33%. Rekordowy pod tym względem był rok 2006, kiedy to wcześniaki stanowiły aż 12,8% urodzonych dzieci. W roku 2012 wcześniaki stanowiły 11,5%. Liczne badania na ten temat wykazały, że wcześniejszy poród związany jest ze średnim rosnącym wiekiem matki czy z popularnością metod wspomaganego poczęcia. Jednak dotychczas nie wyjaśniono około połowy wzrostu przedwczesnych urodzeń. Najnowsze badania dostarczyły mocnych dowodów na to, że czynniki środowiskowe, a w szczególności ftalany, przyczyniają się do wcześniejszych urodzeń.

wcześniak urodzenie ciąża ftalany