Rzadkie komórki chronią przed reumatoidalnym zapaleniem stawów
Medycyna | 9 sierpnia 2018, 14:39Rzadkie wrodzone komórki limfoidalne typu 2. (ILC2) chronią przed reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS).
Światowej klasy odkrycie na australijskiej plaży
Nauki przyrodnicze | 9 sierpnia 2018, 13:56Poszukiwacz-amator, Philip Mullaly, znalazł na australijskiej plaży zęby gigantycznego prehistorycznego rekina. Zwierzę było znacznie większe od współcześnie żyjącego żarłacza białego.
Wiadomo, jak zbudowane są kwasy tłuszczowe, które sprawiają, że film łzowy jest optycznie przeroczysty
Zdrowie/uroda | 9 sierpnia 2018, 13:31Naukowcy określili budowę kluczowych długołańcuchowych kwasów tłuszczowych z warstwy lipidowej filmu łzowego. Już wkrótce ich ustalenia mogą pomóc w ulepszeniu terapii zespołu suchego oka.
Odkryli, w jaki sposób niebieskie światło uszkadza oczy
Zdrowie/uroda | 9 sierpnia 2018, 11:36Zespół z Toledo odkrył, że niebieskie światło, z którym stykamy się przede wszystkim patrząc w ekrany i monitory, ale które jest też emitowane przez słońce, rozpoczyna reakcję tworzącą toksyczne molekuły w fotoreceptorach. Jeśli na retinal padnie niebieskie światło, molekuła ta się rozpada i powstają toksyny, które zabijają fotoreceptory, stwierdza Kasun Ratnayake, doktorant z laboratorium Karunarathne. Fotoreceptory nie ulegają regeneracji. Gdy zginą, nic ich nie zastąpi.
W Jerozolimie 200 m od Wzgórza Świątynnego odkryto unikatowy złoty kolczyk
Humanistyka | 9 sierpnia 2018, 07:59W Jerozolimie w pobliżu Wzgórza Świątynnego odkryto pierwszy złoty kolczyk z epoki hellenistycznej (III lub wczesnego II w. p.n.e.). Zakrzywioną obręcz o długości 4 cm wieńczy głowa rogatego zwierzęcia, prawdopodobnie antylopy lub jelenia.
Kolosalne inwestycje Samsunga
Technologia | 9 sierpnia 2018, 07:20Samsung zapowiedział inwestycje w wysokości... 161 miliardów dolarów. Dzięki tej olbrzymiej kwocie koncern chce zwiększyć swoje możliwości wytwórcze oraz zaoferować produkty, które zapewnią rozwój w przyszłości.
Larwy ze smakiem na rybonukleozydy i RNA
Nauki przyrodnicze | 8 sierpnia 2018, 14:05Receptory smakowe muszek owocowych wyczuwają rybonukleozydy (nukleozydy budujące RNA).
Udało się odmłodzić komórki śródbłonka
Medycyna | 8 sierpnia 2018, 14:00Dzięki nowemu związkowi uzyskanemu na University of Exeter udało się odwrócić efekty starzenia się komórek. Uczeni za cel wzięli mitochondria komórek śródbłonka, wyścielającego naczynia krwionośne. Podczas eksperymentów udało się aż o 50% zmniejszyć liczbę komórek, które z powodu wieku przestały się dzielić.
Pachnące kwiaty ze środkowej kredy
Nauki przyrodnicze | 8 sierpnia 2018, 13:23Zapachy występowały w prymitywnych kwiatach już w środkowej kredzie, bo ok.100 mln lat temu. Tak jak i dzisiaj, spełniały one funkcję wabika dla zapylaczy. Ich zadanie było tym ważniejsze, że kwiaty nie dysponowały jeszcze kolorowymi płatkami.
U dzieci z alergiami ryzyko wystąpienia powikłanego zapalenia wyrostka jest niższe
Medycyna | 8 sierpnia 2018, 12:32U dzieci z alergiami ryzyko wystąpienia powikłanego zapalenia wyrostka robaczkowego jest niższe.