![](/media/lib/300/i-puszczab.jpg)
Archeolog: dopiero zaczynamy poznawać dzieje Puszczy Białowieskiej
12 lutego 2018, 15:57To, co obecnie wiemy o obecności i wpływie człowieka na Puszczę Białowieską w pradziejach i w średniowieczu, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Dopiero zaczynamy poznawać i rozumieć to zagadnienie - powiedział PAP archeolog z PAN Dariusz Krasnodębski.
![](/media/lib/300/i-zeby-mlodszego-psa.jpg)
Już 14 tys. lat temu ludzie opiekowali się chorym psem
9 lutego 2018, 14:51Już 14 tysięcy lat temu ludzie byli emocjonalnie związani z udomowionymi psami i dbali o nie w chorobie. Luc Janssens, weterynarz i doktorant z Uniwersytetu w Lejdzie, twierdzi, że szczątki psa z paleolitu, które odkryto w 1914 r., wskazują, że mimo nosówki przeżył on 27-28 tygodni. Bez opieki nie przetrwałby zaś więcej niż 3 tyg.
![](/media/lib/300/i-jedek.jpg)
Odkryto nieznany język z Półwyspu Malajskiego
7 lutego 2018, 13:05Na Półwyspie Malajskim odkryto nieznany dotychczas język. Jedek, bo tak został nazwany przez badaczy z Uniwersytetu w Lund, jest używany przez społeczność, w której występują mniejsze nierówności między płciami niż w społeczeństwach Zachodu, niemal nie występuje tam przemoc, rodzice zachęcają dzieci, by ze sobą nie konkurowały i nie ma tam żadnych zasad dotyczących sądzenia członków społeczności.
![](/media/lib/255/i-giza.jpg)
Artefakty i grobowiec są. Teraz brakuje tylko mumii
6 lutego 2018, 08:00Dwadzieścia kilometrów na południe od Kairu (na zachodnim cmentarzu w Gizie) odkryto grobowiec kapłanki bogini Hathor o imieniu Hetpet. Budowla z cegły mułowej ma ok. 4400 lat.
![](/media/lib/300/i-jedna-z-kobiecych-czaszek.jpg)
Najnowsze badanie radiowęglowe potwierdziło, że masowy grób pochodzi z ery wikingów
5 lutego 2018, 14:51W masowym grobie odkrytym w 2. połowie ubiegłego wieku przy kościele w Repton w Anglii pochowano najprawdopodobniej poległych podczas walk wielkiej armii wikingów.
![](/media/lib/299/i-majowie.jpg)
W okolicach Tikal znaleziono dziesiątki tysięcy nieznanych budowli Majów
5 lutego 2018, 13:07W gwatemalskiej dżungli w okolicach Tikal, stolicy państwa Majów, odkryto dziesiątki tysięcy nieznanych dotychczas budowli. Tamtejsza populacja musiała liczyć miliony osób więcej, niż dotychczas sądzono.
![Oxford English Dictionary](/media/lib/108/i-oxford-english-dictionary.jpg)
Język upraszcza się w miarę wzrostu liczby użytkowników
30 stycznia 2018, 13:45W językach naturalnych występuje interesujący paradoks. Te, które mają dużo użytkowników, jak angielski czy mandaryński, charakteryzują się bogatym słownictwem i prostą gramatyką. Te o małej liczbie użytkowników mają mniej słów, ale złożoną gramatykę
![](/media/lib/298/i-awgi.jpg)
Awgi - poważna nastolatka z mezolitu
29 stycznia 2018, 13:08Multidyscyplinarny zespół z Uniwersytetu w Atenach i szwedzki archeolog rzeźbiarz Oscar Nilsson zaprezentowali rekonstrukcję twarzy nastolatki z mezolitu, której szczątki odkryto w 1993 r. w jaskini Theopetra w Tesalii.
![](/media/lib/298/i-szklo.jpg)
W Afryce Subsaharyjskiej szkło produkowano przed przybyciem Europejczyków
26 stycznia 2018, 14:08Grupa badawcza z Rice University, University College London i Muzeum Historii Naturalnej w Chicago odkryła pierwsze bezpośrednie dowody na produkcję szkła w subsaharyjskiej Afryce przed przybyciem Europejczyków. Szczegółowe omówienie pracy ukaże się w najbliższym numerze Journal of Archeological Science.
![](/media/lib/298/i-indyk-.jpg)
Indyki w prekolumbijskiej Mezoameryce hodowano nie tylko na mięso
18 stycznia 2018, 13:11Po raz pierwszy udało się odtworzyć początki udomowienia indyków w Meksyku. Prowadzący badania naukowcy stwierdzili również, że ptaki nie były hodowane wyłącznie dla mięsa, ale miały dla Majów i Azteków również znaczenie kulturowe i religijne.