Sotheby's chce sprzedać obraz zrabowany Polsce w czasie II wojny światowej

27 listopada 2017, 13:24

Dom aukcyjny Sotheby's zamiar sprzedać jutro jedno z dzieł sztuki zrabowane w Polsce w czasie II wojny światowej. Brytyjska firma odrzuciła wniosek polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wstrzymanie aukcji. Jak informuje Sotheby's obraz Henryka Siemiradzkiego „Taniec wśród mieczów” jest własnością kolekcjonera z Niemiec, którego rodzice mieli go rzekomo nabyć około roku 1960.


Rzymskie statki i łódź wotywna Ozyrysa odkryte koło Aleksandrii

23 listopada 2017, 14:22

Na dnie morskim w pobliżu Aleksandrii odkryto wraki trzech rzymskich statków, łódź wotywną poświęconą Ozyrysowi oraz inne zabytki. Odkrycia w zatoce Abu Qir oraz wschodnim porcie Aleksandrii dokonał zespół naukowy z Wydziału Archeologii Podwodnej egipskiego Ministerstwa Starożytności oraz Europejskiego Instytutu Archeologii Podwodnej.


W Arabii Saudyjskiej odkryto najstarsze znane przedstawienie psa

23 listopada 2017, 07:31

W Arabii Saudyjskiej znaleziono najstarsze znane przedstawienia psów. Co szczególnie interesujące, wydaje się, że człowiek trzyma psy na smyczy. O odkryciu dokonanym przez naukowców z Uniwersytetu im. Maxa Plancka i Saudyjskiej Komisji Turystyki i Dziedzictwa Narodowego poinformowano na łamach Journal of Anthropological Archeology.


Niezwykły skarb z Cluny

20 listopada 2017, 13:31

Na terenie opactwa w Cluny znaleziono niezwykły średniowieczny skarb. Już ogłoszono go największym znaleziskiem srebrnych denarów. Archeolodzy odkopali bowiem 2200 denarów i oboli. Skarb zawiera też 21 islamskich złotych dinarów, sygnet i inne przedmioty ze złota. Wiek znaleziska oceniono na 800 lat.


Nowe skarby z grobowca Tutanchamonona

20 listopada 2017, 13:04

Zespół naukowców przeanalizował złote aplikacje, które tuż po odkryciu w 1922 r. w grobowcu Tutanchamonona zapakowano do skrzyni przechowywanej w magazynach Muzeum Egipskiego w Kairze. Widniejące na nich motywy wskazują na zaskakujące powiązania starożytnego Egiptu z Lewantem.


Tusz ze starożytnych papirusów zawierał miedź

13 listopada 2017, 12:05

Tusz ze starożytnych egipskich papirusów zawierał miedź.


Podczas ustawiania barier do ochrony jarmarku odkryto rzymską drogę

8 listopada 2017, 07:20

Podczas instalowania barier ochronnych przed jarmarkiem bożonarodzeniowym w Akwizgranie odkryto drogę z czasów rzymskich.


Chopin zmarł na gruźlicze zapalenie osierdzia

3 listopada 2017, 14:18

Gruźlicze zapalenie osierdzia było najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną śmierci Fryderyka Chopina - wynika z badań polskich naukowców. Ich wyniki mają zostać opublikowane na łamach The American Journal of Medicine.


Wspierający jak neandertalczyk

30 października 2017, 11:58

Shanidar 1, neandertalczyk, którego szczątki odkryto w 1957 r. w jaskini Szanidar w Kurdystanie, dożył dzięki pomocy innych słusznego wieku czterdziestu kilku lat. Stało się tak, mimo że w wyniku licznych urazów/chorób (np. utraty przedramienia) oraz głuchoty nie mógł polować czy wystrzegać się drapieżników.


Rzymianie wytwarzali szkło kameowe inaczej, niż uważali specjaliści

27 października 2017, 08:00

Prof. Richard Whiteley z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) uważa, że archeolodzy i historycy sztuki mylą się co do tego, jak Rzymianie produkowali swoje szkło kameowe.


Zostań Patronem

Od 2006 roku popularyzujemy naukę. Chcemy się rozwijać i dostarczać naszym Czytelnikom jeszcze więcej atrakcyjnych treści wysokiej jakości. Dlatego postanowiliśmy poprosić o wsparcie. Zostań naszym Patronem i pomóż nam rozwijać KopalnięWiedzy.

Patronite

Patroni KopalniWiedzy