
Emisja gazów cieplarnianych z pól ryżowych może być 2-krotnie większa niż się szacuje
12 września 2018, 12:36Niektóre praktyki stosowane przy sztucznym nawadnianiu pól ryżowych mogą prowadzić do dwukrotnie większej emisji gazów cieplarnianych, niż dotychczas przypuszczano. Mowa tutaj o metodzie, która polega na zalewaniu pól wodą, po czym pozwala im się wyschnąć. Jako, że ryż dostarcza pożywienia dla połowy populacji Homo sapiens, sposób uprawy pól ryżowych ma znaczący wpływ na klimat planety, czytamy w PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences).

Z parku na Korsyce skradziono 56 bliskich zagrożenia żółwi. Władze proszą o pomoc w ich odnalezieniu
11 września 2018, 15:29Z parku A Cupulatta w Vero w Korsyce Południowej skradziono 56 bliskich zagrożenia żółwi greckich (Testudo hermanni). W poniedziałek jego władze opublikowały na Facebooku apel o pomoc w ich odnalezieniu. Prokurator Eric Bouillard ujawnia, że policja rozpoczęła już śledztwo w tej sprawie.

Obrońcy przyrody przegrali sprawę w Sądzie Najwyższym Indii
11 września 2018, 14:12Sąd Najwyższy Indii odrzucił wniosek, by powstrzymać strażników leśnych z Maharasztry przed zabiciem tygrysicy podejrzanej o zjadanie ludzi.

Dowiedzieli się, co robią flamingi z zoo, gdy ludzie idą do domu
10 września 2018, 14:38Co robią flamingi z zoo nocą, gdy zostają same?

Powstaje pierwszy traktat chroniący bioróżnorodność oceanów
10 września 2018, 13:11W Organizacji Narodów Zjednoczonych prowadzone są prace, które mogą zakończyć się uchwaleniem pierwszej międzynarodowej konwencji o ochronie życia morskiego na otwartych oceanach. Nad konwencją pracują przedstawiciele 193 krajów, którzy będą tam obradowali do 17 września.

Pestycyd hamuje rozwój mózgu żab lamparcich
7 września 2018, 13:02Powszechnie wykorzystywany pestycyd - chlorpyrifos - hamuje rozwój mózgu żab lamparcich (Lithobates pipiens).

W latach deszczowych ukąszeń przez węże jest więcej
6 września 2018, 12:51Grzechotniki i inne jadowite węże częściej kąsają w latach deszczowych niż w okresach suszy.

Te, co 'płaczą' metalami ciężkimi
5 września 2018, 13:45Grupa hiperakumulujących roślin wchłania normalnie toksyczne metale ciężkie do łodyg, liści i nasion. Idealnym przykładem tego zjawiska Pycnandra acuminata z Nowej Kaledonii. Jego sok mleczny zawiera do 25% niklu. Naukowcy sądzą, że drzewo broni się w ten sposób przed owadami.

Bielenie koralowców na Wielkiej Rafie nie ogranicza się do płycizn
5 września 2018, 12:38Badanie epizodu masowego bielenia koralowców Wielkiej Rafy w 2016 r. wykazało, że nie ograniczało się ono do płycizn.

Zidentyfikowano pierwszy gatunek wszystkożernego rekina
5 września 2018, 11:37Rekin-młot tyburo, niewielki przedstawiciel rekinów-młotów, nie jest mięsożercą, jak dotychczas uznawali naukowcy. Specjaliści sądzili, że rośliny, które trafiają do jego żołądka, znajdują się tam przez przypadek