Wróblowi trudno prognozować pogodę, więc składa jaja różnej wielkości
10 sierpnia 2018, 13:47Objętość największych i najmniejszych jaj wróbli zwyczajnych różni się nawet o 50%. Choć mogłoby się wydawać, że lepiej wylęgać się z dużego jaja, bo można zgromadzić więcej zasobów na ciężkie czasy, w rzeczywistości bywa różnie...
Światowej klasy odkrycie na australijskiej plaży
9 sierpnia 2018, 13:56Poszukiwacz-amator, Philip Mullaly, znalazł na australijskiej plaży zęby gigantycznego prehistorycznego rekina. Zwierzę było znacznie większe od współcześnie żyjącego żarłacza białego.
Larwy ze smakiem na rybonukleozydy i RNA
8 sierpnia 2018, 14:05Receptory smakowe muszek owocowych wyczuwają rybonukleozydy (nukleozydy budujące RNA).
Pachnące kwiaty ze środkowej kredy
8 sierpnia 2018, 13:23Zapachy występowały w prymitywnych kwiatach już w środkowej kredzie, bo ok.100 mln lat temu. Tak jak i dzisiaj, spełniały one funkcję wabika dla zapylaczy. Ich zadanie było tym ważniejsze, że kwiaty nie dysponowały jeszcze kolorowymi płatkami.
Rybki z Afryki są najszybciej dojrzewającymi kręgowcami
7 sierpnia 2018, 12:02Zagrzebki Nothobranchius furzeri są najszybciej dojrzewającymi kręgowcami.
Przyrodnicy apelują do kierowców: uważajcie na młode bociany
3 sierpnia 2018, 08:21Przyrodnicy apelują do kierowców: uważajcie na młode bociany, które uczą się latać i coraz częściej padają ofiarą wypadków komunikacyjnych. Chodzi o bezpieczeństwo zarówno ptaków, jak i ludzi - podkreśla ornitolog i przyrodnik, dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej.
Polimery + słońce = gazy cieplarniane
2 sierpnia 2018, 14:11Gdy wystawione na oddziaływanie słońca polimery rozkładają się w środowisku, dochodzi do uwolnienia gazów cieplarnianych: metanu i etylenu.
Lemury najbardziej zagrożoną grupą naczelnych na Ziemi
2 sierpnia 2018, 13:11Dziewięćdziesiąt pięć procent światowej populacji lemurów znajduje się na skraju wyginięcia, przez co są one najbardziej zagrożoną grupą naczelnych na Ziemi - alarmuje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (ang. International Union for the Conservation of Nature, IUCN).
Polipy koralowców sprzymierzają się, by zdobyć większą ofiarę
1 sierpnia 2018, 11:46Występujące w śródziemnomorskich jaskiniach drapieżne koralowce Astroides calycularis współpracują, by schwytać i zjeść meduzy świecące (Pelagia noctiluca).
Sikora bogatka dysponuje samokontrolą porównywalną do szympansiej
1 sierpnia 2018, 07:15Badacze z Uniwersytetu w Lund odkryli, że sikora bogatka (Parus major) dysponuje dużą samokontrolą, którą można porównać do występującej u szympansów i krukowatych.