Sejsmiczne podsłuchiwanie słoni
9 maja 2018, 09:33Monitorując fale sejsmiczne wywołane przez ruchy słoni i wydawane przez nie infradźwięki, można by wykrywać nietypowe zachowania, np. bieg w panice. To ułatwiłoby odpowiednim służbom walkę z kłusownikami.
Wielkie drapieżniki wracają
8 maja 2018, 13:20W ostatnich latach zwiększa się liczba doniesień o dużych drapieżnikach, pojawiających się w miejscach, w których – jak się wydaje – nie powinno ich być. Ludzie spotykają aligatory na plażach, orki w rzekach oraz pumy wędrujące daleko od terenów górskich. Liczebność wielkich drapieżników, które jeszcze niedawno znajdowały się na krawędzi zagłady, rośnie dzięki wdrożonym programom ochrony.
Najrzadszy gatunek człowiekowatych o włos od wyginięcia
8 maja 2018, 12:58Międzynarodowy zespół biologów uważa, że odkryty w zeszłym roku orangutan z Tapanuli, który od początku był uznawany za najbardziej zagrożonego przedstawiciela człowiekowatych, w zasadzie przegrał swoją walkę o przetrwanie. Chyba że niezwłocznie zostaną podjęte odpowiednie kroki.
Miały być pokarmem dla osadników, a wiele wskazuje na to, że stały się przyczyną zagłady miejscowych płazów
8 maja 2018, 12:15W latach 90. XIX w. osadnicy przekroczyli Góry Skaliste. Na nieszczęście miejscowych płazów przewozili oni żaby ryczące (Rana catesbeiana), które miały być łatwo dostępnym źródłem pokarmu (żabich udek). Jak wykazali naukowcy z Uniwersytetu Stanowego San Francisco, to ich przybycie zadecydowało o rozprzestrzenieniu w zachodniej części USA powodującego śmiertelną chytrydiomykozę grzyba Batrachochytrium dendrobatidis (Bd).
Dwie mamy i jeden tata, czyli 1. odnotowany przypadek poligamii u puchaczy wirginijskich
8 maja 2018, 09:18Pod oknem Instytutu Badania Pustyni w Reno samice terytorialnego puchacza wirginijskiego złożyły w odległości ok. stopy od siebie 5 jaj. Obiema zajmował się jeden samiec. To 1. odnotowany przypadek poligamii u tego gatunku.
Rząd Nowej Południowej Walii przeznaczył 45 mln AUD na ochronę koali
7 maja 2018, 13:53Rząd Nowej Południowej Walii przeznaczył 45 mln dolarów australijskich (34 mln USD) na ochronę koali.
Bakterie, które jako jedyne żyją w toksycznym jeziorze kraterowym, dają wskazówki co do życia na Marsie
4 maja 2018, 13:59Badania mikroorganizmów zamieszkujących toksyczne jezioro wulkaniczne pomogą specjalistom poszukującym śladów życia na Marsie.
Słonie rozrabiają w składzie porcelany, a krokodyle słuchają w skanerze do MRI muzyki klasycznej
4 maja 2018, 12:40Krokodyl nilowy w skanerze do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) to niecodzienny widok. Ostatnio jednak naukowcy z międzynarodowego zespołu umieścili tam kilka osobników (oczywiście w pojedynkę), by ocenić, jak gady reagują na złożone dźwięki.
Wolą starsze, choć nie mają z tego żadnych korzyści
2 maja 2018, 15:08Wbrew własnemu interesowi samce pająków Latrodectus geometricus wolą spółkować ze starszymi, mniej płodnymi samicami, które w dodatku o połowę częściej zjadają partnerów po kopulacji.
Mikroplastik zagraża plażom, na których żółwie składają jaja
2 maja 2018, 12:59Zanieczyszczenie mikroplastikiem zagraża plażom, na których karetty (Caretta caretta) składają swoje jaja.