Zbadają związek wirusa Zika i mikrocefalii

| Medycyna
CDC

Amerykańscy i brazylijscy badacze rozpoczynają największe z dotychczasowych badań nad związkiem wirusa Zika z mikrocefalią. Od początku wybuchu epidemii wirusa Zika w Brazylii potwierdzono ponad 500 przypadków mikrocefalii. Badanych jest też ponad 3900 kolejnych przypadków. Zwykle w Brazylii występuje rocznie około 150 przypadków mikrocefalii.

Eksperci z amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych we współpracy z kolegami z Brazylii planują przeprowadzenie kilkutygodniowych badań, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy wirus Zika powoduje mikrocefalię.
Naukowcy mają nadzieję, że uda im się zachęcić do współpracy 100 matek, których dzieci cierpią na mikrocefalię. Wyniki takich badań zostaną porównane z wynikami 300-400 zdrowych matek i ich dzieci. Wstępne wyniki powinny  być znane wiosną.

Specjaliści podkreślają, że ich praca może przynieść mocniejsze potwierdzenie istnienia istnienia związku pomiędzy infekcją Zika a mikrocefalią, jednak ostateczny naukowy dowód wykazujący, że Zika powoduje mikrocefalię możemy zdobyć dopiero po wielu latach badań.

Mamy jednak coraz więcej przesłanek, wiążących wirusa z mikrocefalią. Znaleziono go bowiem w tkance mózgowej płodu, wodach płodowych i łożysku.

Brazylia to jedyny kraj, w którym doszło do zwiększenia liczby mikrocefalii po pojawieniu się epidemii wirusa Zika.

wirus Zika mikrocefalia