Wirus, który pomaga

| Bezpieczenstwo IT
Jean et Melo

Symantec poinformował o wirusie, który, przynajmniej na obecnym etapie rozprzestrzeniania się, nie czyni szkody, a... pomaga. Wirus Wifatch infekuje rutery i urządzenia typu IoT (internet of things) i tworzy z nich sieć P2P. Okazało się, że zainfekowane urządzenia są... bardziej odporne na kolejne ataki hakerskie.

Autorzy wirusa nie wykorzystali żadnej techniki utrudniającej analizę jego kodu, więc specjaliści Symanteka są absolutnie pewni, że w obecnej postaci jest on całkowicie nieszkodliwy. Jednak najbardziej uderzający jest fakt, że Wifatch próbuje zwalczać szkodliwy kod na napotkanych urządzeniach oraz łata dziurę w demonie Telnetu, pozostawia użytkownikowi urządzenia informację o wyłączeniu Telnetu oraz radzi, by zaktualizował firmware lub zmienił hasło.

Autorzy Wifatcha mogą go potencjalnie wykorzystać do wrogich działań, jednak analitycy Symanteka przez kilka ostatnich miesięcy nie zauważyli, by takie działanie miało miejsce.

W kodzie wirusa umieszczono odezwę do NSA i FBI. Jej autor prosi pracowników tych agencji, by zastanowili się, czy obrona Konstytucji USA nie wymaga, by brali oni przykład ze Snowdena.

wirus infekcja Wifatch