Ziemniak pomoże na Alzheimera?
Jedno z białek pospolitego wirusa atakującego ziemniaki może posłużyć do stworzenia szczepionki przeciw chorobie Alzheimera - twierdzą naukowcy. Skuteczność metody udowodniono w eksperymencie na myszach.
Choroba Alzheimera jest poważnym schorzeniem neurologicznym dotykającym przede wszystkim osób starszych. Polega ono na stopniowej degeneracji tkanki nerwowej w wyniku odkładania się w niej złogów białka zwanego amyloidem beta (AB). Wcześniejsze badania pokazały, że odpowiednie zaszczepienie organizmu przeciwko tej proteinie może znacząco spowalniać rozwój choroby, całkowicie jej zapobiegać lub nawet cofać jej objawy. Niestety, przeprowadzenie takiego szczepienia może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznego zapalenia mózgu w wyniku reakcji immunologicznej. Sytuacja taka zmusiła badaczy do poszukiwania innych rozwiązań.
Nowa koncepcja profilaktyki lub leczenia choroby Alzheimera zakłada użycie białka bardzo podobnego do ludzkiego amyloidu beta, lecz pochodzącego z organizmu należącego do innego gatunku. Jedną z takich protein jest białko amyloidopodobne wirusa ziemniaka Y (ang. Potato Virus Y - PVY). Zespół badaczy pod kierownictwem Roberta Friedlanda z Uniwersytetu Ohio przeprowadził eksperyment, w którym podawano myszom kompletnego wirusa w miesięcznych odstępach przez cztery miesiące. Po przeprowadzeniu serii szczepień dokonano oceny odpowiedzi immunologicznej, która wykazała, że przeciwciała wytworzone w odpowiedzi na wirusa skutecznie wiążą ludzki amyloid beta.
Wyniki eksperymentu pozwalają przypuszczać, że podawanie PVY człowiekowi mogłoby pomóc w usuwaniu szkodliwych złogów AB już na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby, zapobiegając jej objawom. Terapia taka powinna być całkowicie bezpieczna, gdyż wirus ziemniaka Y jest mikroorganizmem niegroźnym dla człowieka. Niestety minie zapewne jeszcze wiele czasu, zanim dojdzie (o ile w ogóle tak się stanie) do przeprowadzenia podobnych badań na ludziach.
Komentarze (4)
inhet, 17 sierpnia 2008, 10:38
A może by tak spróbować zebrać trochę statystyk? Czy ziemniakojady częściej, czy rzadziej zapadają na Alzheimera?
mikroos, 17 sierpnia 2008, 13:50
Samo zjedzenie ziemniaka to nie wszystko, bo nie wiesz, ile spośród zjedzonych przez daną osobę ziemniaków było zakażonych wirusem.
thibris, 18 sierpnia 2008, 12:13
Do tego dochodzi jeszcze problem obróbki cieplnej ziemniaków. Czy te wirusy radzą sobie z takimi temperaturami czy nie ?
Nie wiem też jak wygląda "wchłanianie" takiego wirusa przez ludzki organizm z żołądka, lub innej części przewodu pokarmowego.
mikroos, 18 sierpnia 2008, 12:17
Jelito cienkie ma tzw. komórki M, dzięki którym możliwe jest wychwytywanie antygenów z pożywienia. Jedyne ograniczenie jest takie, że taki antygen musiałby najpierw przetrwać warunki pH soku żołądkowego i trawienie.