Można uratować dziesiątki tysięcy ludzi

| Nauki przyrodnicze
José Carlos Cortizo Pérez, CC

Eksperci z Paul G. Allen School for Global Animal Health na Washington State University wiedzą, w jaki sposób można uratować życie 69 000 osób, które każdego roku umierają na wściekliznę. Ich zdaniem wystarczy wprowadzić powszechny program szczepień psów.

Ludzie zarażają się wścieklizną najczęściej właśnie od psów. W momencie wystąpienia u człowieka objawów choroby szansa na uratowanie życia spada niemal do zera. Tymczasem wściekliźnie można w 100% zapobiegać. Ludzie nie muszą umierać na tę chorobę - mówi Guy Palmer, jeden z autorów raportu.

W krajach rozwiniętych, dzięki szeroko prowadzonemu programowi szczepień psów, przypadki wścieklizny u ludzi niemal nie występują. Ofiary tej choroby umierają przede wszystkim w Azji i Afryce, a aż 40% z nich to dzieci. Jednak wystarczy szczepić psy, by uratować ludzi.

W 2003 roku uczeni z Allen School i Serengeti Health Initiative rozpoczęli program szczepień w Tanzanii. Pracowali w 180 wioskach i każdego dnia szczepili około 1000 psów. Od tamtej pory liczba przypadków wścieklizny wśród ludzi spadła z około 50 rocznie do niemal 0. Okazało się, że zaszczepienie ponad 70% psów powoduje, że wirus nie ma jak trafić do ludzkiego organizmu.

wścieklizna pies szczepienie