Pan Tadeusz w dwunastu odsłonach
Na wystawie on-line "Pan Tadeusz w dwunastu odsłonach" można zobaczyć najstarsze wydania "Pana Tadeusza" z Działu Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi. Wystawę rozpoczyna pierwodruk z 1834 r.
W tutejszym Dziale Zbiorów Specjalnych wśród 17 rodzajów zbiorów znajdują się również kolekcje książkowe. Jak wyjaśnia kierowniczka działu Elżbieta Domagalska, "Cymelia Druków Dawnych" to druki biblioteczne o szczególnej wartości, cenne ze względu na indywidualne właściwości poszczególnych egzemplarzy. Są wśród nich wydania stare i rzadkie, ukazujące się w niewielkich nakładach. Takie też są najstarsze wydania "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
W nawiązaniu do 12 ksiąg poematu wystawa prezentuje 12 najstarszych edycji. Jak wspomnieliśmy, rozpoczyna ją pierwodruk z 28 czerwca 1834 r. (stoi za nim paryska oficyna Aleksandra Jełowickiego).
Następne wydania pochodzą z lat 70., 80. i 90. XIX w., a także z początku XX w. Wśród nich zdecydowanie wyróżnia się luksusowe wydanie z roku 1882, które ukazało się we Lwowie nakładem Księgarni F.H. Richtera (H. Altenberg) z 25 ilustracjami Michała Elwira Andriollego na osobnych tablicach oraz z licznymi drzeworytami w tekście. Jest to wydanie w dużym formacie, o wymiarach 37x29 cm. Grzbiet i narożniki wykonane są z brązowej skóry, a z zielonym płótnem okładki kontrastuje złota tytulatura. Książka posiada też oryginalne wklejki z papieru marmurkowego i złocone górne brzegi 295 kart.
Wystawę kończą 2 wydania jubileuszowe z 1934 r.: jedno w języku polskim, drugie - w języku francuskim. Większość wydań to edycje polskie, ale w zestawieniu pojawiają się też druki w języku francuskim, niemieckim i hebrajskim.
Rolę materiału uzupełniającego pełnią najbardziej znane ilustracje do "Pana Tadeusza" autorstwa Michała Elwira Andriollego, wydane częściowo w kolorze przez Wydawnictwo Oświatowe "Wspólna Sprawa" w 1967 r. Warto przypomnieć, że Michał Elwiro Andriolli był wziętym ilustratorem książkowym, który współpracował z wydawcami z Warszawy, Paryża i Londynu. Poza "Panem Tadeuszem" ilustrował np. "Starą baśń" J.I. Kraszewskiego, "Lillę Wenedę" J. Słowackiego czy "Ostatniego z Mohikanów" J.F. Coopera.
Wystawę można zobaczyć, klikając na ten link.
Komentarze (2)
jgtodo, 14 maja 2021, 09:27
Nie lubię malkontentów ale slideshow w oparciu o darmowe php z kilkoma ilustracjami, bez możliwości powiększenia ilustracji nie zasługuje na określenie "wystawa online".
Jeśli muzeum zrobiło to własnymi siłami to super ale jeśli ktoś wziął za to kasę skandal.
cyjanobakteria, 14 maja 2021, 10:27
Pełna zgoda, jeszcze ta chwytliwa subdomena www2 na http Wykorzystane biblioteki JS są z 2011 i 2012 roku. Nawet nie chcę wiedzieć, jakie zabytkowe manuskrypty chodzą po stronie serwera. Być może poprzedzają nawet samego Mickiewicza Jeżeli to jest efekt współpracy z dziećmi z Przedszkola 123 przy Zespole Szkół Budowlanych w Pcimciu Dolnym to jeszcze bym zrozumiał