Bez cyjanu łatwiej zasnąć

| Technologia
University of Manchester

Wyświetlacz melanopsynowy (ang. melanopic display) to rozwiązanie opracowane dla osób cierpiących na problemy ze snem i dla ludzi, którzy z różnych względów nie powinni odczuwać senności. Nowa technologia zespołu z Uniwersytetów w Manchesterze i w Bazylei ma zrewolucjonizować wyświetlacze w telewizorach, smartfonach, komputerach czy tabletach.

Wyświetlacz melanopsynowy pozwala użytkownikowi kontrolować pobudzające efekty kontaktu z ekranami. Można bowiem zmieniać ilość cyjanu w obrazach (co istotne, kolory nie stają się przy tym przekłamane).

Tradycyjne wyświetlacze bazują na 3 barwach podstawowych: czerwieni, zieleni i niebieskim, co odpowiada 3 typom fotoreceptorów (czopków) ludzkiego oka. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii dodali jeszcze 4. kolor - cyjan, który (zwykle w ciągu dnia) kontroluje fotoreceptory melanopsynowe siatkówki.

Ochotnicy oglądali film z uwzględnieniem lub bez cyjanu. Mieli oceniać, jak bardzo senni byli po projekcji. Dzięki próbkom śliny naukowcy mogli określić poziom melatoniny.

Gdy podczas eksperymentów uwzględniano światło z zakresu odpowiadającego cyjanowi, badani (11) byli bardziej czujni. Kiedy je eliminowano, czuli się bardziej senni i mieli wyższy poziom melatoniny.

Wyniki są naprawdę ekscytujące, bo pokazują, że regulując ekspozycję na światło z zakresu cyjanu, można wpływać na uczucie senności. Nasze badanie pokazuje też, w jaki sposób możemy wykorzystać tę wiedzę do ulepszenia wyświetlaczy. Skonstruowaliśmy nasz wyświetlacz melanopsynowy, modyfikując rzutnik multimedialny, ale uważamy, że ten sam dizajn da się zastosować w dowolnym rodzaju wyświetlacza - opowiada prof. Rob Lucas.

Wg naukowców, zmodyfikowany wyświetlacz pozwoli zasnąć uzależnionym od telefonu nastolatkom. Przyda się też osobom, które muszą na nocnej zmianie pracować przy komputerze.

wyświetlacz melanopsynowy cyjan Rob Lucas