Lekcy po cytrynie, ciężcy po wanilii
Podczas badań prowadzonych w Sussex Computer-Human Interaction Lab (SCHI Lab) w obecności zapachu cytryny ludzie czuli się szczuplejsi i lżejsi. Wyczuwając woń wanilii, ochotnicy czuli się za to grubsi i ciężsi.
Badania prowadzono we współpracy z University College of London Interaction Centre (UCLIC) oraz Universidad Carlos III de Madrid (UC3M).
Naukowcy mają nadzieję, że te ustalenia uda się wykorzystać do opracowania nowych rekomendacji do terapii pacjentów z zaburzeniami postrzegania ciała albo nowych technologii ubieralnych, które będą mogły poprawiać samoocenę.
Ludzki mózg dysponuje modelami wyglądu ciała, które są nam potrzebne do kontaktów z otoczeniem. Podlegają one stałej aktualizacji w odpowiedzi na bodźce zmysłowe napływające ze środowiska i z samego ciała. Opisywane badanie pokazuje, że powonienie może wpływać na obraz ciała, jakim dysponujemy i na nasze odczucia wobec niego. Miejmy nadzieję, że możliwość korzystnego oddziaływania na percepcję za pośrednictwem technologii doprowadzi do stworzenia nowych, skuteczniejszych, metod terapii osób z zaburzeniami postrzegania ciała lub do opracowania interaktywnych ubrań i ubieralnej technologii do zapachowego poprawiania samooceny i rekalibrowania zaburzonych odczuć dot. wagi - opowiada Giada Brianza, doktorantka z SCHI Lab.
Nasze wcześniejsze badania pokazały, jak wykorzystać dźwięk, by zmienić percepcję ciała. W serii studiów zademonstrowaliśmy, na przykład, jak manipulując wysokością dźwięków towarzyszących stawianiu kroków, można sprawić, że ludzie będą się czuli lżejsi i szczęśliwsi i wpłynąć na zmianę sposobu chodzenia. Dotąd nikt jednak nie sprawdzał, czy zapach będzie miał podobny wpływ na postrzeganie ciała - dodaje dr Ana Tajadura-Jiménez z UC3M.
Najnowsze badanie składało się z 2 eksperymentów. W pierwszym ochotnikom siedzącym przed komputerem prezentowano różne bodźce zapachowe. Mieli je oceniać za pomocą wizualnej skali analogowej, porównując do kanciastych lub zaokrąglonych kształtów, czegoś gorącego lub chłodnego, a także do szczupłych i większych ludzkich sylwetek. W drugim eksperymencie badani wkładali słuchawki, a do ich ciała mocowano dwa czujniki wychwytujące ruch. Buty wyposażano w urządzenie modulujące dźwięk kroków i polecano, by podczas demonstrowania woni ludzie maszerowali w miejscu na drewnianej desce. Zadanie polegało na dostosowaniu wymiarów awatara 3D (na dopasowaniu ich do swojej percepcji obrazu ciała). Badani wypełniali też kwestionariusz dot. postrzeganej prędkości, emocji i odczuć związanych z ciałem.
Okazało się, że zapach cytryny sprawiał, że ludzie czuli się lżejsi. Przy woni wanilii czuli się zaś ciężsi. Wrażenia te były wzmacniane, gdy łączono je z wysokimi i niskimi dźwiękami kroków.
Poprzednie badania pokazały, że cytryna wiąże się ze szczupłymi sylwetkami, kanciastymi kształtami oraz wysokimi dźwiękami, a wanilia wiąże się z puszystymi sylwetkami, zaokrąglonymi kształtami i niskimi dźwiękami. To właśnie te zjawiska mogą odpowiadać za odmienną percepcję obrazu ciała podczas ekspozycji na różne bodźce zapachowe - wyjaśnia Marianna Obrist, szefowa SCHI Lab. Jednym z bardziej interesujących odkryć jest konstatacja, że dźwięk wydaje się mieć silniejszy wpływ na nieświadome zachowania, a zapach na świadome zachowania. Potrzeba dalszych badań, by lepiej zrozumieć potencjał (multi)sensorycznego oddziaływania na percepcję obrazu ciała.
Komentarze (9)
radar, 6 września 2019, 19:49
Lekcy?
Anna Błońska, 6 września 2019, 20:16
No Tak dziwnie mi to brzmiało, że sprawdzałam w słowniku. I nie chce być inaczej To jedna z tych bardzo rzadko używanych i przez to dziwnie brzmiących form...
Tutaj znalazłam ciekawy wpis na ten temat:
http://filologpolski.blogspot.com/2015/05/o-lekkosci-i-miekkosci-w-liczbie-mnogiej.html
radar, 6 września 2019, 20:20
Człowiek uczy się całe życie:) Żeby było lepiej to jak to przeczytałem (pierwsze dwa wyrazy) to nie mogłem ni w ząb zrozumieć o co chodzi, dopiero po przeczytaniu "ciężcy" załapałem.
Jajcenty, 6 września 2019, 20:25
Na tyle rzadko, że ja napisałbym 'lekkcy' przez dwa 'k'. A to niespodzianka...
Jarkus, 6 września 2019, 20:31
Lekuścy, lekutcy, le... sam już nie wiem
darekp, 9 września 2019, 11:55
Dałbym głowę, że forma "lekce sobie ważyć" (= lekceważyć) była w jakiejś lekturze szkolnej. Ale Google znajduje tylko w utworach spoza "lekturowego mainstreamu", więc podam kilka przykładów, że rzeczywiście kiedyś tego używano:
- u Kraszewskiego: "Nie — rzekł Lasota — przeciwnie, chciał po pańsku lekce sobie ważyć", https://pl.wikisource.org/wiki/Strona:PL_Józef_Ignacy_Kraszewski-Semko_Tom_II.djvu/253
- u Sienkiewicza: "Zaraz każdy lekce sobie takiego waży.", https://pl.wikisource.org/wiki/Strona:Henryk_Sienkiewicz-Na_polu_chwały_1906.pdf/117
- u A. F. Modrzewskiego: "i stąd lekce sobie te urzędy, którym się drudzy dziwują, ważył" https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/o-poprawie-rzeczypospolitej.html
- u Kochanowskiego (Odprawa posłów greckich): "Nie waż ich sobie lekce, ani miej za baśni." https://pl.wikisource.org/wiki/Jana_Kochanowskiego_Dzieła_polskie_(1919)/Tom_I/Całość
darekp, 9 września 2019, 19:39
Ja Odprawy nie czytałem, nie pamiętam, jak do tego doszło, wydaje mi się, że nie była w moich czasach obowiązkowa, ale być może się mylę. Za to w podstawówce zgwałciła mnie pani polonistka, żebym wziął udział w pewnym konkursie ze znajomości utworów dramatycznych, takich w wieku kilkaset+ lat (był tam m. in. "Świętoszek" Moliera, "Powrót posła" Juliana Ursyna Niemcewicza i 10-20 innych) i do tej pory mam mętlik w głowie, jeśli chodzi o różne archaizmy. Tzn. nie zawsze pamiętam, skąd znam.
rysiek, 18 marca 2020, 14:40
Ja bym nie komplikował sprawy czytelnikom i zatytułowałbym "Lżejsi po cytrynie, ciężsi po wanilii"
rysiek, 19 marca 2020, 14:00
Oj, chyba źle zrozumiałeś mój wpis.