Dieta roślinna pomaga w leczeniu zapalenia dziąseł

| Zdrowie/uroda
pasja1000, CC (Pixabay)

Przeciwzapalna dieta roślinna pomaga zwalczyć krwawienie związane z zapaleniem dziąseł.

W ramach badań 30 pacjentów wylosowano do grupy eksperymentalnej i kontrolnej. Grupa eksperymentalna miała przez 4 tygodnie ograniczać/eliminować przetworzone węglowodany oraz białka zwierzęce i stosować dietę bogatą w kwasy omega-3, witaminy C i D, przeciwutleniacze, roślinne azotany i włókna. Grupa kontrolna nie zmieniała swojej diety. Wszyscy mieli przestać korzystać z nici dentystycznej.

Parametry peridontologiczne były oceniane przez specjalistę, który nie wiedział, kto trafił do jakiej grupy. Na początku i pod koniec eksperymentu pobrano próbki krwi i płytki poddziąsłowej.

Choć po upływie miesiąca nie odnotowano różnic dot. akumulacji płytki nazębnej, w grupie stosującej dietę nastąpiła znacząca poprawa w zakresie krwawienia dziąseł. Autorzy raportu z Journal of Clinical Periodontology stwierdzili też wzrosty poziomu witaminy D i spadki wagi.

Naukowcy dodają, że nie zauważyli międzygrupowych różnic dot. zapalnych parametrów surowicy czy składu mikrobiomu płytki poddziąsłowej.

Wyniki badania klarownie demonstrują możliwość naturalnego zmniejszania zapalenia dziąseł za pomocą zoptymalizowanej diety, która jednocześnie korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia - podsumowuje dr Johan Woelber z Uniwersytetu Albrechta i Ludwika we Fryburgu.

zapalenie dziąseł dieta roślinna dieta przeciwzapalna płytka nazębna Johan Woelber