Żel jak kameleon
W Massachusetts Institute of Technology powstał żel strukturalny, który błyskawicznie zmienia kolor w odpowiedzi na różnego typu bodźce, wśród nich na temperaturę, ciśnienie, stężenie soli czy wilgotność. Może on przydać się chociażby przy produkcji żywności, gdzie wskaże, czy towary, które powinny być suche, nie zostały narażone na zbytnią wilgoć.
Żele strukturalne, to taki rodzaj żeli, które zawierają wewnętrzne warstwy. Głównym składnikiem żelu z MIT-u jest substancja, która rozszerza się i kurczy w odpowiedzi na bodźce. Zmiany grubości warstwy wpływają na przepuszczalność światła, dzięki czemu żel przybiera praktycznie każdy kolor, który może zobaczyć ludzkie oko.
Ned Thomas i Joseph Wallish rozpoczęli prace nad żelem od połączenia cienkich warstw polistyrenu i poli-2-winylopirydyny. Uczeni utrzymali niezmienioną grubość polistyrenu, natomiast zmieniali grubość warstwy poli-2-winylopirydyny za pomocą soli czy zmiany kwasowości. Kolor stworzonego materiału zmieniał się w ciągu sekundy.
Eksperymenty wykazały, że żel reaguje na zmiany stężenia soli, a same zmiany ciśnienia są w stanie wywołać zmiany koloru w zakresie od ultrafioletu do podczerwieni. W tej chwili uczeni pracują nad tym, by ich żel zmieniał kolor również w odpowiedzi na napięcie elektryczne.
W Sieci umieszczono film, pokazujący jak żel zmienia kolory w odpowiedzi na chlorek amonu. Usunięcie substancji z powierzchni żelu powoduje, że wraca on do swojego pierwotnego koloru.
Komentarze (1)
waldi888231200, 27 października 2007, 02:30
To jest dobra wiadomość a materiał rokuje olbrzymie zastosowanie od domów zmieniających kolory od wiatru lub słońca, lokalizacji utraty ciapła , zmiany naprężeń w zbiornikach, ogniwach słonecznych do samościemnijących sie okien i zastosowań badawczych. :-*