Napinanie wywołuje objawy zespołu przewlekłego zmęczenia

| Zdrowie/uroda
University of Alabama at Birmingham

Symptomy zespołu przewlekłego zmęczenia (ZPZ) mogą być prowokowane przez lekkie-umiarkowane napinanie mięśni oraz nerwów.

W eksperymencie naukowców z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham i Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wzięło udział 60 osób z zespołem przewlekłego zmęczenia i 20 osób bez ZPZ. Podczas 15 minut ćwiczeń - podnoszenia i przytrzymywania nogi w górze podczas leżenia na plecach na kozetce albo markowanego uniesienia, które nie powodowało napięcia mięśni - ochotników co 5 minut pytano o natężenie zmęczenia, bólu mięśni, zawrotów i bólu głowy, a także problemów z koncentracją uwagi. Z badanymi kontaktowano się dobę później i znów wypytywano o objawy.

W porównaniu do ludzi z ZPZ, u których zastosowano procedurę placebo, osoby z ZPZ, u których naprawdę dochodziło do napinania mięśni i nerwów, donosiły o większym bólu mięśni i problemach z koncentracją w czasie procedury. Po 24 godzinach te same osoby wspominały o większym natężeniu zawrotów głowy (ogólne nasilenie objawów także było wyższe); porównań dokonywano do osób bez ZPZ.

Uzyskane wyniki pomagają zrozumieć, czemu ćwiczenia i codzienna aktywność są w stanie wywołać objawy ZPZ. Skoro może je sprowokować zwykłe przytrzymywanie nogi, które powoduje lekkie-umiarkowane napięcie, to zdarzające się w ciągu dnia przedłużone napięcie mięśni lub napięcie wykraczające poza zwykły zakres ruchów także zadziała w ten sposób - wyjaśnia dr Kevin Fontaine z Uniwersytetu Alabamy.

Napięcie wzdłużne przyłożone do mięśni i nerwów nóg do 24 godzin zwiększa intensywność objawów u pacjentów z ZPZ, co wskazuje, że podwyższona wrażliwość mechaniczna przyczynia się do epizodów choroby - podsumowuje dr Peter Rowe z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

zespół przewlekłego zmęczenia ZPZ napinianie mięśnie nerwy epizod Kevin Fontaine Peter Rowe