Zagrożone żyrafy

| Nauki przyrodnicze
badjonni, CC

W ciągu ostatnich 15 lat populacja żyraf zmniejszyła się aż o ponad 40%. Jeszcze na początku bieżącego stulecia w Afryce żyło około 140 000 tych zwierząt. Przyczyną tak gwałtownego spadku populacji jest – podobnie jak i w przypadku innych gatunków – utrata habitatów, ich fragmentacja oraz polowania i kłusownictwo. Co dziwne, na żyrafy, mimo iż są jednymi z najbardziej charakterystycznych i ulubionych zwierząt, nie zwraca się większej uwagi. Słyszymy o zagrożonych słoniach, ale nie o zagrożonych żyrafach. Tymczasem na Czarnym Lądzie żyje jeszcze około 450 000 słoni i jedynie 80 000 żyraf. Nawet naukowcy nie poświęcają tym zwierzętom większej uwagi. Wiele się o nich uczymy, ale wciąż wiemy znacznie mniej niż o innych gatunkach - mówi David O'Connor z ogrodu zoologicznego w San Diego. Szybka analiza chociażby Google Scholar pokazuje, że w ostatnim dziesięcioleciu powstało mniej niż 70 prac naukowych na temat żyraf. Afrykańskim słoniom poświęcono 160 prac.

Żyrafy znajdują się w niebezpieczeństwie, a poświęcamy im wciąż zbyt mało uwagi. Tymczasem zwierzęta te dobrze reagują na wysiłki mające na celu ich ochronę. Udało się na przykład ocalić żyrafę zachodnioafrykańską (Giraffa camelopardalis peralta). To gatunek, który występuje jedynie w Nigrze. W połowie lat 90. na wolności pozostało jedynie 50 G.c. peralta. Obecnie jest ich już 400. Rząd Nigru zaczął chronić te zwierzęta i przyniosło to dobre wyniki. Co więcej, ochrona wpłynęła też na zachowania żyraf. Do nigeryjskich dzikich żyraf można zbliżyć się na odległość kilkunastu metrów, gdyż zwierzęta czują się bezpieczne. Tymczasem w Tanzanii, gdzie ludzie je zabijają, żyrafy uciekają, gdy tylko zauważą człowieka.

Naukowcy, którzy badają żyrafy, mówią, że ludzie nie zwracają uwagi na potrzebę ochrony tych zwierząt, gdyż wydaje im się, że nie ma takiej potrzeby. Żyrafy są wszędzie, w książkach dla dzieci, w sklepach z zabawkami, w filmach przyrodniczych, w ogrodach zoologicznych. Łatwo je dostrzec, co sprawia wrażenie, że nie ma potrzeby ich ochrony. Tymczasem to nieprawda.

Najbliższe lata mogą zdecydować o przyszłości wszystkich 9 podgatunków żyrafy. Specjaliści zbierają właśnie dane i oceniają status tych zwierząt. Obecnie W Czerwonej Księdze dwa podgatunki wymieniono jako „zagrożone”. Pozostałe podgatunki nie były przedmiotem szczególnej troski. Niektórzy eksperci sądzą jednak, że analiza danych, która powinna zakończyć się w przyszłym roku, wykaże, że zagrożone są też kolejne podgatunki. Jeśli tak, to być może w końcu ludzkie zaczną zawracać uwagę na fakt, że żyrafom grozi zagłada.

żyrafa zagrożenie