Rynek ARM czekają poważne zmiany?

| Technologia
IBM

Zaostrza się konkurencja pomiędzy producentami kości ARM. Ofensywę na tym rynku podjął Samsung, media donoszą, że zainteresowane jest nim też Lenovo. Działa na nim coraz więcej małych nieznanych chińskich firm. Specjaliści zauważają, że wejście na rynek układów ARM jest sosunkowo tanie. Do zaprojektowania prostych kości tego typu wystarczy zespół około 100 inżynierów. Nic też dziwnego, że coraz częściej firmy podkupują sobie pracowników. Zdobycie doświadczonego zespołu to najszybszy sposób na rozpoczęcie działania na rynku ARM.

Oczywiście większość firm projektujących układy ARM nie jest w stanie dorównać technologicznie Apple'owi, Qualcommowi czy Nvidii. Jednak ich produkty są na tyle zaawansowane, że mogą zainteresować producentów urządzeń przenośnych kierowanych na średni i niższy segment rynku.

Analitycy uważają, że w ciągu najbliższych 2 lat rynek układów ARM czekają olbrzymie zmiany. Z jednej strony na wielkich zaawansowanych technologicznie graczy zostanie wywarta presja cenowa ze strony małych nieznanych przedsiębiorstw, a z drugiej - pojawienie sie na nim takiego giganta jak Samsung może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla innych oraz popsuć ich dotychczasowe stosunki z koreańską firmą.

ARM rynek konkurencja