Niezwykła podróż skały – z Ziemi na Księżyc i z powrotem
Gdy astronauci z misji Apollo 14 zebrali w 1971 roku skały księżycowe i przywieźli je na Ziemię, nie widzieli, że prawdopodobnie zabrali ze Srebrnego Globu fragment, który w przeszłości z Ziemi trafił na Księżyc.
Skały są wyrzucane z Księżyca przez cały czas wskutek uderzeń meteorytów. Część z nich spada na Ziemię. Nie ma więc powodu, by zaprzeczać, że skała może przebyć też odwrotną podróż – z Ziemi na Księżyc. Wiemy, że Ziemia jest bombardowana przez meteoryty, a niektóre uderzenia były na tyle potężne, że mogły odrzucić fragmenty naszej planety na tyle daleko, by uwolniły się one z grawitacyjnych objęć Ziemi i np. wylądowały na Księżycu.
Jeremy Bellucci i jego koledzy ze Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej właśnie zidentyfikowali taką skałę. To niewielki kawałek granitu przywieziony z Księżyca przez członków Apollo 14. Naukowcy badali skład chemiczny i właściwości fizyczne kryształów cyrkonu w granicie. Chcieli dowiedzieć się, w jakich warunkach skała powstała. Odkryli, że badany przez nich fragment powstał w środowisku znacznie bardziej bogatym w tlen niż Księżyc oraz w warunkach niezwykle niskiej temperatury i wysokiego ciśnienia jak na skały księżycowe. Jeśli powstałby na Księżycu, to musiałby utworzyć się na głębokości 167 kilometrów pod powierzchnią, mówi Bellucci. Nawet wielki meteoryt upadający na Księżyc nie utworzyłby krateru, z którego mógłby wydobyć się badany fragment.
Oczywiście nie można wykluczyć, że skała rzeczywiście powstała w niezwykłych okolicznościach na Księżycu, jednak naukowcy zwracają uwagę, że jest znacznie prostsze wyjaśnienie. Brzmi ono: skała pochodzi z Ziemi, gdyż jest podobna do ziemskich skał magmowych.
William Bottke z Southwest Research Institute w Kolorado mówi: Oni zwrócili uwagę na interesującą rzecz i podali możliwe wyjaśnienie. Teraz musimy sprawdzić, czy mogą mieć rację. Można by się o tym przekonać badając inne próbki księżycowych skał i szukając wśród nich takich, w których znajdują się związki chemiczne niewystępujące na Księżycu, a występujące na Ziemi.
Zidentyfikowany meteoryt jest jedną z najstarszych znanych nam skał pochodzących z Ziemi. Dzięki niemu możemy sporo dowiedzieć się o tym, jak wyglądała powierzchnia naszej planety wkrótce po uformowaniu się. Księżyc zmienił się w ciągu miliardów lat mniej, niż Ziemia, zatem zachowane na nim fragmenty naszej planety również będą mniej zmienione.
Komentarze (4)
babcis, 30 stycznia 2019, 19:11
Wątpię. Z jaką siłą musiałoby coś uderzyć w Ziemię żeby wrzucić kamień z taką prędkością żeby pokonał przyciąganie, by oddalił się na tyle od Ziemi by grawitacja Księżyca go przyciągnęła? Może owi teoretycy dokonają stosownych obliczeń.
lester, 30 stycznia 2019, 23:49
ALH 84001
ex nihilo, 31 stycznia 2019, 03:26
To było liczone wielokrotnie. Zresztą sam Księżyć prawdopodobnie w taki sposób powstał:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Księżyc#Powstanie_Księżyca
babcis, 31 stycznia 2019, 08:02
Fakt, Księżyc powstał w wyniku kolizji dwóch planet i został utworzony ze skał znajdujących się w zewnętrznych warstwach Ziemi. Jakby ze salpu. Dlatego ma inny skład skał. Kamień opisany w artykule ma jednak skład nietypowy jak na skałę księżycówą, więc musiał tam trafić w wyniku innej kolizji. Stąd pytanie jaka musiałaby być moc owej kolizji lub pęd owego ciała, które udeżyło w Ziemię, jest zasadne.