Wikingowie z Birki odziedziczyli budowlę po Vendelach

| Humanistyka
Holger.Ellgaard, CC BY-SA 3.0

Poza granicami Birki, znanego centrum handlowego Wikingów, znaleziono nieznaną dotychczas strukturę. Badania georadarem ujawniły istniejącą tam salę o długości około 40 metrów, która była połączona z wielkim ogrodzonym terenem, rozciągającym się w kierunku basenu portowego. Bardziej szczegółowe badania ujawniły, że sala powstała po roku 810. Tego typu siedziby Wikingów o wysokim statusie rzadko spotyka się na południu Skandynawii. Wiadomo, że otoczony płotem obszar służył celom religijnym - mówi Johan Runer z muzeum w Sztokholmie.

Georadar ujawnił też, że jeszcze wcześniej w tym miejscu również istniała siedziba osoby o wysokim statusie, tym razem należąca do przedstawiciela kultury Vendel. Okres Vendel (550-790) poprzedza epokę Wikingów.

Obie struktury były używane nieprzerwanie i wszystko wskazuje na to, że były one dziełem przodków królewskiego baliwa Herigara, który jest wspomniany w Vita Ansgari, biografii biskupa Ansgara, napisanej przez jego następcę Rimberta. Stworzone około 875 roku dzieło jest nie tylko ważnym źródłem dotyczącym pracy misyjnej Ansgara w Skandynawii, ale również pozwala nam poznać codzienne życie Wikingów. Wspomniany w nim Herigar został ochrzczony przez Ansgara, arcybiskupa Hamburga i Bremy, podczas jego pierwszej misji około 830 roku. Herigar wybudował w Birce pierwszy kościół.

Odkrycie to wiele nam mówi o pojawieniu się Birki, miasta wikingów, jego królewskiej administracji oraz najwcześniejszych misji chrześcijańskich w Skandynawii - mówi Sven Kalmring, badacz z Zentrum für Baltische und Skandinavische Archäologie.

Birka Wikingowie Vendelowie Ansgar