Jeff Bezos wyrusza na podbój kosmosu

| Ciekawostki
NASA

NASA informuje o przeprowadzeniu przez firmę Blue Origin udanych testów silnika i kapsuły ratunkowej. Blue Origin to przedsiębiorstwo założone przez twórcę Amazona Jeffa Bezosa. Powstało ono z myślą o dostarczaniu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Firma będzie konkurowała zatem ze SpaceX, które jest pierwszym prywatnym przedsiębiorstwem latającym na ISS.

Na początku października w należącym do NASA Stennis Space Center uruchomiono napędzany tlenem i wodorem silnik BE-3 konstrukcji Blue Origin. Testy urządzenia o ciągu 100 000 funtów (45 395 kg) przebiegły pomyślnie.

Z kolei przed 4 dniami Blue Origin przeprowadziło udane testy kapsuły ratunkowej. Uruchomiła ona własny silnik, wzbiła się na wysokość 703 metrów i bezpiecznie opadła na własnym spadochronie. Kapsuła będzie częścią pojazdu Space Vehicle. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa załodze. Jeśli w czasie wynoszenia pojazdu na orbitę dojdzie do awarii, kapsuła wraz z załogą ma się od niego oddzielić i bezpiecznie wylądować.

Blue Origin to jedna z kilku firm, obok wspomnianego już SpaceX czy Boeinga, które konkurują o dostarczanie ludzi i zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Niewykluczone, że takie firmy będą również zajmowały się eksploracją najbliższych okolic Ziemi. NASA chce bowiem wycofać się z tego typu przedsięwzięć i skupić się na badaniu dalszych części przestrzeni kosmicznej. Dlatego też Agencja  rozwija pojazd Orion oraz Space Launch System, które mają pozwolić na wyniesienie człowieka poza najbliższe sąsiedztwo Ziemi.

NASA planuje m.in. budowę stacji kosmicznej za Księżycem w punkcie EML-2 oraz załogowy lot na Marsa.

Blue Origin NASA silnik kapsuła ratunkowa test Jeff Bezos Amazon