Odkryto pająka wykonującego gwiazdy

| Nauki przyrodnicze
Prof. dr Ingo Rechenberg

Dr Peter Jäger z Instytutu Badawczego Senckenberga we Frakfurcie nad Menem opisał pająka Cebrennus rechenbergi, który przemieszczając się, wykonuje figury do złudzenia przypominające gwiazdy. Artykuł nt. nowego nocnego gatunku z pustyni Irk asz-Szabbi w południowo-wschodnim Maroku ukazał się na łamach periodyku Zootaxa.

W odróżnieniu od krewnego z Nambii, C. rechenbergi nie stacza się biernie z wydm, ale robi użytek ze swoich odnóży. Dzięki temu, wykonując serię przewrotów połączonych z podskokami, może się dodatkowo przemieszczać zarówno po płaskich powierzchniach, jak i pod górę. Pająki dają pokaz swoich możliwości, gdy zostaną sprowokowane przez przedstawiciela swojego gatunku, solifugi, skorpiona czy człowieka. Robiąc gwiazdy, poruszają się 2-krotnie szybciej, niż chodząc (ok. 2 m/s).

Dr Jäger nazwał pająka na cześć profesora Inga Rechenberga z Berlina. Ekspert od bioniki znalazł zwierzę na pustyni w Maroku i przekazał je Jägerowi do opisu taksonomicznego. Ponieważ zafascynowały go możliwości stawonoga, skonstruował robota o nazwie Tabbot (od berberyjskiego słowa Tabacha, czyli pająk). Maszyna może być wykorzystywana w rolnictwie, nad dnie oceanu, a nawet na Marsie - przekonuje wynalazca.

Na podstawie niewielkich różnic w obrębie narządów płciowych Jäger stwierdził, że C. rechenbergi i Cebrennus villosus z Tunezji są dwoma gatunkami. Unikatowy sposób poruszania się również służy jako kryterium rozróżniania gatunków.

Posługując się m.in. wyspecjalizowanymi wydłużonymi włoskami, C. rechenbergi buduje przypominające tuby domki, które zapewniają ochronę przed słońcem i drapieżnikami.

 

Cebrennus rechenbergi pająk Maroko Irk asz-Szabbi dr Peter Jäger prof. Ingo Rechenberg