Nie żyje Connie Culp, która w grudniu 2008 r. przeszła pierwszą w USA operację częściowego przeszczepu twarzy

| Medycyna
Cleveland Clinic

Dwudziestego dziewiątego lipca zmarła Connie Culp, która w grudniu 2008 r. przeszła pierwszą w USA operację częściowego przeszczepu twarzy. Miała 57 lat. Jak poinformowała rzeczniczka Cleveland Clinic, przyczyną zgonu była infekcja niezwiązana z przeszczepem.

Była wielką pionierką, a jej decyzja, by poddać się tej [...] procedurze, stanowi trwały dar dla ludzkości - podkreśla dr Frank Papay, szef Instytutu Dermatologii i Chirurgii Plastycznej Cleveland Clinic.

Papay był częścią zespołu, który w 2008 r. przeprowadził 22-godzinną operację. Wcześniej panią Culp poddano testom psychologicznym. Dr Eric Kodish z Wydziału Bioetyki kliniki ujawnił, że pacjentkę pytano, między innymi, o to, kto optował za przeszczepem: ona czy ktoś z rodziny i jak zapatruje się na kwestię życia z twarzą pozyskaną od zmarłej osoby.

W 2004 r. Connie została postrzelona przez męża. Thomas został skazany na 7 lat więzienia. W wyniku postrzału zostały zniszczone nos, policzki, podniebienie i oko kobiety. Mąż, który strzelił także do siebie, doznał o wiele mniejszych obrażeń. Stracił kilka zębów i częściowo wzrok w lewym oku.

Później Connie wypowiadała się publicznie nt. przemocy domowej i starała się wspierać inne osoby przechodzące przeszczepy twarzy, m.in. Charlę Nash, która w lutym 2009 r. została zaatakowana przez szympansa znajomej.

Pierwszym amerykańskim pacjentem, u którego wykonano pełny przeszczep twarzy, był Dallas Wiens. Operację przeprowadzono w marcu 2011 r. w Brigham and Women's Hospital.

Connie Culp częściowy przeszczep twarzy zmarła pierwsza pacjentka