Cray CS-Storm – superkomputery dla sztucznej inteligencji

| Technologia
Cray

Cray, słynny producent superkomputerów, coraz wyraźniej stawia na maszyny dla sztucznej inteligencji i systemów uczących się. Firma zaprezentowała właśnie dwa klastry z rodziny CS-Storm – urządzenia Cray CS-Storm 500GT oraz Cray CS-Storm 500NX. W obu wykorzystano akceleratory graficzne Nvidia Cuda. W maszynie 500GT zastosowano karty Tesla P40 oraz P100, którym towarzyszą procesory Intel Xeon „Skylake”, natomiast posiadacze maszyny 500NX skorzystają z Nvidia Tesla P100 SXM2 i procesorów Xeon E5-26000 v4 „Broadwell”.

Maksymalna wydajność maszyn Cray CS-Storm sięga 187 TOPS (tera-operations per second) na węzeł, co daje 2,618 TOPS na standardową szafę. Superkomputery wykorzystują standardowe środowisko programistyczne Craya, macierze dyskowe Sonexion i algorytmy zarządzania klastrami.

Cray sporo inwestuje w technologię głębokiego uczenia się w swoich superkomputerach. Firma oferuje maszyny zarówno z akceleratorami Nvidii, jak i z kośćmi Intel Xeon Phi. Wszystkie one korzystają z CPU Intel Xeon. Wyjątkiem jest tutaj powoli starzejąca się platforma analityczna Cray Urika-GX.

Cray CS-Storm sztuczna inteligencja