Powstał największy radioteleskop na świecie

| Astronomia/fizyka
FAST

Chiny zakończyły budowę największego radioteleskopu na świecie. FAST - Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope - ma, jak sama nazwa wskazuje, średnicę 500 metrów. Wkrótce rozpoczną się wstępne testy teleskopu. Następnie urządzenie będzie wykorzystywane do "wczesnych badań". Za dwa lub trzy lata FAST zostanie udostępniony naukowcom z całego świata.

FAST jest znacznie większy od dotychczasowego rekordzisty, 300-metrowego radioteleskopu w Arecibo w Puerto Rico. Chiński teleskop powstał w prowincji Guizhou, w odległości 2000 kilometrów na południowy-zachód od Pekinu. Jego budowa pochłonęła 180 milionów dolarów. Naukowcy chcą za jego pomocą zajrzeć do początków wszechświata, wykryć fale grawitacyjne o niskiej częstotliwości oraz szukać sygnałów świadczących o istnieniu w kosmosie innej cywilizacji niż nasza. Peng Bo, dyrektor Laboratorium Technologii Radioteleskopowej, które budowało FAST, powiedział, że nowy teleskop ma od 5 do 10 razy większą szansę na odkrycie obcej cywilizacji, niż dotychczas używane urządzenia.

W miejscu gdzie zbudowano radioteleskop znajdowała się w przeszłości wioska zamieszkała przez 65 osób. Zostały one przeniesione. Chiński rząd planuje relokację 9110 kolejnych osób mieszkających w promieniu 5 kilometrów od teleskopu.

FAST radioteleskop Chiny Arecibo