FBI o autonomicznych samochodach

| Ciekawostki
Google

Z odtajnionego właśnie raportu dowiadujemy się, jakie korzyści i zagrożenia widzi FBI w autonomicznych samochodach. Biuro uważa, że pojazdy tego typu będą miały olbrzymi wpływ na to, co stróże prawa i ich przeciwnicy będą mogli zrobić z samochodem.

Wśród wymienionych obaw jest m.in. zwiększenie wielozadaniowości przestępców, którzy będą mogli prowadzić działania wymagające użycia obu rąk oraz skupienia uwagi na innej czynności niż kierowanie samochodem, co dzisiaj jest niemożliwe. Gangsterom znacznie łatwiej będzie np. strzelać z samochodów do wybranych osób. FBI obawia się też, że przestępcy będą mogli ominąć zabezpieczenia wbudowane w autonomiczne samochody i nakazać im przekraczanie prędkości czy ignorowanie sygnalizacji świetlnej. Z kolei terroryści mogliby użyć takich pojazdów w roli ruchomych ładunków wybuchowych.

Z drugiej strony FBI zauważa też korzyści z rozpowszechnienia się autonomicznych pojazdów. Znacząco spadnie liczba wypadków powodowanych rozproszeniem uwagi czy złą oceną sytuacji na drodze - stwierdzili autorzy raportu. W USA każdego roku około 80 osób ginie w wypadkach z udziałem pojazdów uprzywilejowanych jadących na sygnale. Autonomiczne pojazdy pozwolą uniknąć takich zdarzeń. Kolejnym plusem autonomicznych pojazdów będzie łatwiejsze śledzenie innych uczestników ruchu. Zdaniem FBI samochód kierowany przez komputer z mniejszym prawdopodobieństwem zgubi śledzony pojazd. Z drugiej jednak strony standardowe samochody autonomiczne nie będą w stanie prowadzić pościgów, a poruszający się nimi policjanci muszą mieć możliwość wymuszenia na pojeździe złamania przepisów czy niebezpiecznej jazdy.

FBI uważa, że pierwsze autonomiczne pojazdy zostaną dopuszczone do ruchu w ciągu 5-7 lat. Obecnie tego typu samochody już jeżdżą w USA w ramach testów, a ich zezwolenia na korzystanie z dróg publicznych są ograniczone czasowo i terytorialnie.

FBI autonomiczny samochód